extracts - Vehicle structure 1

извадки - устройство на автомобила-
extracts - Vehicle structure

https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_frame  - Vehicle frame



Конструкция на автомобила

1.1 Общо устройство на автомобила


Автомобилът се състои от три ос­новни части: двигател, шаси и ка­росерия.Двигателят е източникът на енерги­ята, с която се задвижва автомо­билът.В каросерията се разполагат то­варите и пътни­ците.Шасито е съв­купност от всич­ки агрегати и възли на автомо­била, с изключе­ние на двигателя и каросерията. Състои се от си­лово предаване (трансмисия), ходова част и органи за управ­ление. Това оп­ределение идва от руската терминология. На бъл­гарски език с "шаси" се означава рамата. Това е скелетът на автомо­била, на който са закрепени всич­ки възли и уредби.


1.2 Двигател



1.2.1. Принцип на работа на двигателя.

За автомобилите се използуват пре­димно двигатели с вътрешно горе­не. Все още в експериментален пе­риод е използуването на електрод­вигатели, които се задвижват от аку­мулаторни батерии. За сега елек­тродвигателите се използуват за трамваите и тролейбусите, които се захранват с електричество от кон­тактна мрежа, опъната по трасето им, а електродвигатели, задвижва­ни от акумулаторни батерии се из­ползуват за вътрешнозаводски транспорт.


1 РЕЗЕРВОАР ЗА ГОРИВО
2 ГОРИВНА ПОМПА
3 КАРБУРАТОР
4 ВЪЗДУШЕН ФИЛТЪР
5 СМУКАТЕЛНИ ТРЪБИ
А ГЕНЕРАТОР
Б РЕЛЕ-РЕГУЛАТОР
В АКУМУЛАТОР
Г КОНТАКТЕН КЛЮЧ
Д БОБИНА ВИСОКО
Е РАЗПРЕДЕЛИТЕЛ НА ЗАПАЛВАНЕТО
Ж ЗАПАЛИТЕЛНИ СВЕЩИ 3 СТАРТЕР
Според вида на използваното го­риво двигателите с вътрешно горе­не се делят на две основни групи: бензинови и дизелови. Бензиновите двигатели работят с леки горива: бензин, пропан-бутан, метан, а вероятно в близко бъде­ще и водород. Дизеловите двигатели работят с по-тежките фракции на земното масло (дизелово гориво). Основната разлика между двата двигатели е, че при бензино­вите двигатели горивната смес се запалва от електрическа искра, а при дизеловите горивото се впръс­ква в цилиндъра, запълнен със сгъстен и силно нагрят въздух, къ­дето се самозапалва. За работата на бензиновия двига­тел са необходими три елемента:
1. гориво
2. въздух
3. електричество
Горивото се съхранява в резерво­ар, откъдето горивната помпа го по­дава към карбуратора. Въздухът постъпва през въздуш­ния филтър.В карбуратора се извършва смес­ване на горивото с въздуха - обра­зува се горивната смес. Горивната смес постъпва в цилиндрите на дви­гателя, където се сгъстява. От аку­мулатора се подава ток с ниско нап­режение - най-често 12 волта. В бо­бината той се трансформира в ток с високо напрежение: 18 -20 000 волта, който се подава на свещи­те. Между електродите на свещта прескача искра, която запалва сгъстената горивна смес. При из­гарянето на сместа налягането в ци­линдрите се повишава, в резултат на което буталото се придвижва на­долу и завърта коляновия вал. За да се осъществят тези процеси е необходимо първоначално за­въртане на коляновия вал на дви­гателя. Това става чрез стартера (електромотора), който използва ток от акумулатора. Изразходваната ел. енергия от акумулатора трябва постоянно да се възстановява. То­ва се извършва от динамото (гене­ратора). Един пълен цикъл на описания про­цес се извършва за четири такта (четири хода на буталото), откъде­то е и наименованието ЧЕТИРИ-ТАКТОВ ДВИГАТЕЛ. Макар и рядко, все още същест­вуват ДВУТАКТОВИ ДВИГАТЕЛИ, които, поради лошите им екологич­ни показатели са на отмиране. В четиритактовия двигател се из­вършват следните процеси:
Първи такт -всмукване. Бу­талото слиза на­долу и всмуква горивна смес през всмукател­ния клапан, кой­то е свързан с карбуратора.




Втори такт -сгъстяване.Буталото се из­качва нагоре и сгъстява горив­ната смес. Кла­паните са затво­рени.


Трети такт -разшерение.Запалителната свещ подава искра, която възп­ламенява сгъс­тената горивна смес. Получено­то високо наля­гане изтласква буталото надолу.



Четвърти такт - изпус­кане. Буталото се изкачва наго­ре и изтласква изгорелите газо­ве навън от ци­линдъра през отворения из­пускателен кла­пан.







Постъпателно възвратното движе­ние на буталото се превръща във въртеливо движение на коляновия вал чрез мотовилката. Вижда се, че на всеки четири так­та на буталото има само един ра­ботен - когато запалената смес из­тласква буталото надолу. За тези четири такта на буталото колянови-ят вал прави две завъртания. Сле­дователно на всеки две завъртания на коляновия вал съответства едно запалване във всеки от цилинд­рите (един работен ход). През последните 30 години карбу­раторите на бензиновите двигате­ли започнаха да се изместват от специални системи за впръскване на горивото. Така се отговори на повишените екологични изисквания към автомобилите. Чрез така наре­чените инжекционни системи се постига максимално оптимизиране на горивния процес при различни­те режими на работа на двигателя. Съществуват два вида инжекцион­ни системи: централно впръскване (моноинжекцион) и многоточково впръскване (пълен инжекцион). При моноинжекциона горивото се впръсква във въздуха в една точ­ка преди цилиндрите на мястото на карбуратора. При пълния инжекци-он впръскването става непосред­ствено пред смукателния клапан на всеки цилиндър поотделно. При дизеловите двигатели в цилин­дрите се всмуква чист въздух. При движението си нагоре буталото сгъстява въздуха, при което той се нагрява до висока температура. В този момент чрез специална дюза се впръсква дизелово гориво, кое­то се самозапалва, разширява се и избутва буталото към долна мър­тва точка. За да се повиши мощността на ди­зеловите двигатели, без да се уве­личават размерите им, се прилага принудително пълнене с въздух чрез турбокомпресор, който се зад­вижва от изгорелите газове.



1.2.2.Мазане на двигателя.


Частите на двигателя са изработе­ни от метал. Не може да има съв­местна работа на метални части при високи температури и налягания, ако няма добро смазване. Мазането се извършва от високо­качествено масло, което се пода­ва под налягане от помпа към три­ещите се части. Освен мазане на частите, маслото извършва и тях­ното охлаждане.За нормалната работа на мазител-ната система се следи по специал­на лампа или манометър, разполо­жени на арматурното табло. При включване на контактния ключ тази лампа светва с червен цвят. След като двигателят заработи нормално тя трябва да за­гасне. Ако това не стане двигате­лят трябва незабавно да се загаси и да се търси причината - най-чес­то липса на масло.



    


1.2.3.Охлаждане на двигателя.


При работата на двигателя се от­деля много топлина, затова е не­обходимо той да се охлажда.
Охладителната система се състои от:
1.Радиатор 2. Водна риза
3. Вентилатор 4. Водна помпа
Водата във водната риза отнема топлината от най-нагретите детай­ли, водната помпа прекарва нагря­тата вода през радиатора, където тя се охлажда от преминаващия въздух, който се засмуква от вен­тилаторната перка. Вместо вода в съвременните автомобили се из­ползват специални незамръзващи течности - антифризи.

1.3 Силово предаване




1 - съединител 2 - предавателна кутия 3 - карданно предаване
4 - главно предаване 5 - диференциал 6 -полувалове


1.3.1. Общо устройство на силовото предаване.


Силовото предаване служи да пре­даде въртеливото движение от дви­гателя до двигателните колела. При класическата схема за разположение на силовото предаване, двигателят е разполо­жен отпред в автомобила (предно пазположение), а двигателните колела отзад (задно предаване). В то­зи случай силовото предаване се състои от съединител (1), предава­телна кутия (2),карданно предава­не (3), главно предаване (4), дифе­ренциал (5) и полувалове (6). Все повече съвременни автомоби­ли имат предно разположен дви­гател и предни двигателни колела. Това опростява конструкцията, за­щото няма нужда от карданен вал и съответно от място за него в ку­пето.




1.3.2. Съединител

Съединителят осъществява под­вижна връзка между двигателя и предавателната кутия.
1. При натискане на педала на съ­единителя единият от дисковете се отделя и се прекъсва предаването на движението от двигателя към предавателната кутия.
2. При отпускане на педала пружи­ната връща диска и го притиска към другия диск, при което той започ­ва да се върти.
3. При пълно отпускане на педала на съединителя двата диска са на­пълно притиснати и се въртят за­едно, като въртенето на коляновия вал се предава на предавателната (скоростната) кутия.



Временното прекъсване на връзка­та е необходимо за превключване на предавките в предавателната (скоростната) кутия и особено за плавното първоначално потегляне на автомобила.




1.3.3. Предавателна кутия

Предавателната кутия дава въз­можност да се изменя теглителна-та сила и скоростта на въртене на двигателните колела при постоян­на мощност на двигателя. Това ста­ва чрез включване на различни двойки зъбни колела в предавател­ната кутия (по подобие на скорос­тите на велосипеда). Чрез предавателната кутия се осъ ществява и движението назад, а та­ка също и за продължително раз­деляна на двигателя от двигател­ните колела (двигателят работи, съ­единителят е включен, а двигател­ните колела не се движат).


1.3.4. Карданно предаване

Карданното предаване предава движението от предавателната ку­тия на главното предаване. Пове­чето съвременни автомобили са с предно предаване и там отсъства точно този вид карданен вал.


1.3.5. Главно предаване

Главното предаване има за задача да намали оборотите на въртене на карданния вал и да предаде дви­жението под прав ъгъл на полува-ловете, които задвижват двигател­ните колела. Състои се от една двойка конусни зъбни колела.


1.3.6. Диференциал

Диференциалът е механизъм, кои­то позволява двете двигателни ко­лела да се въртят с различни обо­роти при движение в завой или при неравности по пътя.

1.4 Ходова част




Ходовата част на автомобила под­държа агрегатите, възлите и части­те на силовото предаване . Ходо­вата част се състои от преден и за­ден мост, окачване (ресьори, пру-жини,амортисьори, стабилизатори), колела и гуми.


При леките автомобили всички аг­регати са прикачени към долната част на купето (каросерията), което изпълнява ролята на рама ("носеща каросерия"). Отделна рама имат то­варните автомобили и автобусите.

1.5 Спирачна уредба


Спирачната уредба намалява ско­ростта на автомобила или го спира напълно според желанието на во­дача. Всеки автомобил автомобил има най-малко две спирачни уредби. Глав­ната спирачна уредба се задейства чрез спирачния педал и действува на всички колела. Чрез нея се на­малява скоростта или се спира ав­томобилът. Допълнителната спи­рачна уредба се задейства чрез ръчка и действува само на задни­те колела или на карданния вал и обикновено се нарича паркова (ръчна) спирачка. Тя се използува да осигури неподвижност на пар­киран автомобил, както и при по­теглянето му по нагорнище. Действието на спирачната уредба става чрез триене на спирачните челюсти към спирачните дискове или спирачните барабани. Спирач­ната сила от спирачния педал се предава до спирачните дискове (барабани)чрез хидравлична сила, от хидравлична система: главен спирачен цилиндър, тръбопроводи и работни цилиндри. За да се оси­гури надежност на спиране, дори при спукване на някой тръбопро­вод, колелата са снабдени две по две с независим тръбопровод.



Обикновено се свръзват с един тръбопровод предно ляво и задно дясно колело и с друг тръбопровод предно дясно и задно ляво колело. При някои автомобили с отделен тръбопровод са свързани предните, а с друг задните колела. За по-ефективно спиране спирач­ната сила се усилва от вакуумен усилвател.При по-големите товарни автомоби­ли и автобусите, работният флуид в спирачната уредба е сгъстен въз­дух. Спирачният педал играе само командна роля.


1.6 Кормилна уредба



Кормилната уредба насочва авто­мобила в желаната посока. Това става чрез отклоняване на предни­те (управляеми) колела наляво или надясно. При въртене на волана с помощта на специална кормилна кутия и лостова система движени­ето се предава на управляемите ко­лела.





1.7 Рама и каросерия



Рамата представлява основната конструкция (скелета) на всеки ав­томобил. Към нея се закрепват всички възли и уредби (двигател, кормилна уредба, силово предава­не, ходова част, спирачна уредба и каросерия). Нейният номер иден­тифицира целия автомобил. Каросерията на товарните автомо­били има най-различна форма, спо­ред тяхното предназначение. За на­сипни товари, за хранителни про­дукти, за мебели, за течности и т.н. Купетата на леките автомобили съ­що имат различно изпълнение: лимузина, лимузина с пета врата, купе, кабрио, комби, ван, джип, пикап.


1.8 Електрообзавеждане на автомобила


Осветителната и сигнална уредба служи за осветяване на пътя през нощта и при намалена видимост, за обозначаване на размерите на автомобила, за сигнализиране на посоките на завиване, за сигнали­зиране на аварийно спрян автомо­бил и осветяване на задния регис­трационен номер. Всеки автомобил отпред задъл­жително трябва да има: две светлини за указване на посоката на завиване (мигачи, пътепоказа­тели) - бели или оранжеви; два фа­ра с бяла или жълта светлина, кои­то осветяват пътя не по-малко от 160-170 метра (дълги светлини); два фара с бяла или жълта светли­на, които осветяват пътя не повече от 65-70 метра (къси светлини); две светлини за обозначаване на авто­мобила (габаритни светлини) - с бял цвят. Обикновено фаровете за къ­си и дълги светлини са комбинира­ни в един фар.




Всеки автомобил отпред допъл­нително може да има още: два фара с дълги светлини, ако други­те дълги светлини са комбинирани с късите; два фара против мъгла; паркинг-светлини. Всеки автомобил отзад задъл­жително трябва да има: две лам­пи с червена светлина, които се за­действат при натискане на работ­ната спирачка (стоп-светлини); две лампи с червена светлина за обоз­начаване на автомобила (задни га­баритни светлини); две светлини за указване посоката на завиване (ми­гачи, пътепоказатели) - оранжеви; една или две светлини, които се за­действат при включване на преда­вателната кутия на заден ход; ед­на бяла светлина за осветяване на табелата с регистрационния номер на автомобила. Всеки автомобил отзад допъл­нително може да има още:Две сигнални лампи с червен цвят за движение при мъгла; две стоп-слетлини, монтирани високо в ку­пето.



Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове окачвания и принципите им на действие.
Ходова част

Окачването
Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове окачвания и принципите им на действие.

Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове двигатели и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Брой статии:
21

Пускова система
Запалителна система
Охладителна система
Мазилна система – елементи, масла
Мазилна система – маслена помпа
Газоразпределителен механизъм – клапанна група
Газоразпределителен механизъм – разпределителен вал, предавателна група
Коляно-мотовилков механизъм (КММ) – Подвижни части
Коляно-Мотовилков Механизъм (КММ)-ПОДВИЖНИ ЧАСТИ
Коляно-мотовилков механизъм (КММ) - неподвижни части
Nitrous Oxide Systems (N2O) - NOS
Турбо и механични компресори, азотни системи
Турбо
Ванкелов двигател
Двигатели с вътрешно горене
Двутактови двигатели
Четиритактови двигатели
Четиритактов двигател на Ото , Бензинов двигатели
Четиритактов двигател на Дизел
Моторното масло
Изпускателна система

Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Петстепенна механична скоростна кутия
Четиристепенна механична скоростна кутия
Съединител с хидравлично задвижване
Типтроник
Секвецалнини трансмисии


5
Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове системи за сигурност и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.




3
Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове шасита и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Брой статии:
Пасивна система за безопасност
Системи за активна безопасност
Тракшън контрол
Общо устройство на автомобила


1


Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове системи за сигурност и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
История и устройство на електронните системи в автомобила
Измервания в автомобилите
Системи за управление в автомобилната електроника
Методи за измерване на динамични параметри при МПС.
Методи за измерване на температура
Методи за измерване на налягане
Aвтомобилни ключове и дистанционни


7
Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове Кормилна уредба и принципите им на действие.
Кормилна система с пневматичен усилвател
Кормилна система с хидравличен усилвател
Кормилна система без усилвател


Брой статии:
3


Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове спирачна система и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Спирачна система с пневматичен предавателен механизъм
Спирачна система с хидравличен предавателен механизъм и челюстни спирачни механизми
Спирачна уредба
Спирачна система



4


Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове горивни системи и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Горивна система на дизелов двигател – горивонагнетателна помпа
Горивна система на дизелов двигател – елементи
Горивна система на карбураторен двигател – карбуратор
Горивна система на карбураторен двигател – горивна помпа
Азот - Нитро
Спортни въздушни филтри
6


Тук ще намерите всякакъв тип информация за различните видове силово предаване и принципите им на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Преден двигателен мост
Заден двигателен мост – главно предаване, диференциал и полуваловеhttp://www.avtocatalog.org/index.php/%D1%83%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B0-1/%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5
Електрообзавеждане на автомобили – сигнални системи и контролни измерителни уреди
Източници на електрически ток
Осветителната и сигнална уредба
Автомобилен акумулатор



2




Тук ще намерите всякакъв тип информация за Електрообзавежданетоо на автомобила и принципа му на действие.
Екипът на Авто Каталог събира материали и подбира най-интересните и полезни от тях.
Брой статии:
4

Ляво Меню

EPC Каталози

Alfa Romeo    Fiat          Lancia              BMW          BMW Accessories          BMW           Audi            Volkswagen    SEAT     Skoda     Daewoo          SSangYong     Land Rover                 Chevrolet               Chery - China             Geely - China        FAW - China            BYD - China            Lifan - China          Mercedes              Opel                Peugeot             Ford       Mitsubishi             Mazda                 Hyundai            Audi                 Citroen                Subaru             Honda               Honda          Toyota                   Lexus                Mitsubishi                Nissan                Infiniti                Mazda              Suzuki                Isuzu       Hyundai               Subaru               KIA             Jaguar




Речник на автомобилните термини
Автомобилен акумулатор
Автомобилен акумулатор - това е тип акумулаторна батерия осигуряваща ел. енергия нужна за работата на всички системи в автомобила. Бива два типа: стартерен и тягов. Стартерния тип се използва в автомобили с двигатели с вътрешно горене и служи за подаване на стартово напрежение и напрежение към запалителната система и светлините.

Автомобилна гума
Това е елемент от устройството на колесните моторни превозни средства и представлява еластична обвивка от каучук на металната джанта. Предназначена е да осигурява необходимото за движението на автомобила сцепление с пътната настилка и да поема колебанията и вибрациите, които се получават по време на движението върху неравната повърхност на пътя.

Адаптивна система за управление на предните светлини
Автоматизирана систем за управление на предите светлини на автомобила е изградена от механична част в която влизат самите фарове и електродвигатели за управление на фаровете, електронен блок за управление и датчици.

Амортисьор
Амотрисьора е част от окачването, която има за цел да намалява вертикалните колебания на автомобилното купе при неговото движение и да осигурява максимално добро сцепление на гумите с настилката.

Антигел добавка
Този вид добавки са предназначени за дизелово гориво и го предпазват от замръзване и поддържат гъстотата му в подходящи работни граници при по-ниски температури.

Антифриз
Антифриза или още охадителната течност не трябва да замръзва през зимата и да има висока точка на кипене, такива качества притежава водния разтвор на етиленгликола или пропиленгликол при съотношение  60% към 40% и замръзва при -45 градуса по Целзий, а точката на кипене е над 100 градуса по Целзий.

База на МПС
разстоянието между осите на предния и задния мост на моторното превозно средство.

Безстепенна скоростна трансмисия
В устройството на този вид скоростна кутия отсъстват отделни зъбни колела за всяка предавка а въртящият момент се определя от плавната промяна на диъметъра на задвижващия и задвижвания вал, затова се нарича и безстепенна или още вариатор.

Бензин
Сложно органично съединение получено при преработката на суров петрол, в състава на което влизат голям брой въглеводороди.

Бензинов двигател
Двигател с вътрешно горене работещ на бензин.

Биодизел
Течно гориво което се използва в дизеловите двигатели с вътрешно горене, добито от биологични продукти, а не от дестилацията на нефт както при дизела. Биодизела се произвежда основно от растителни мазнини, добивани от рапица, слънчоглед, соя, кокос и др. или от животински мазнини.

Бутало
Механичен машинен елемент във формата на цилиндър извършващ възвратно-постъпателни движения в камера със същата форма под въздействието на газове или флуиди.

Вериги за сняг
Допълнително приспособление към гумата на автомобила, което се монтира на задвижващите колела с цел предотвратяването на боксуване в условията на дълбок сняг, лед или кал.

Видеорегистратор
Електронно устройство с градена камера и памет, което се монтира от вътрешната страна на предното стълко на автомобила и записва (регистрира) всичко случващо се по врема на движение и престой.

Водородна клетка
Водородна клетка или генератор е мобилна система за производство на Газ на Браун (HHO газ), която се монтира към двигателя на превозното средство и получения газ се явява допълнително гориво, което се добавя към горивовъздушната смес с цел икономия и подобряване на горивния процес на двигателя.

Газова уредба
Допълнителна система, която надгражда стандартната горивна система на бензиновите двигатели за изпозлване на пропан-бутан или метан като второ пълноценно гориво, а за дизеловите двигатели като допълнително гориво (приблизително 70 на 30% - газ - дизел) с цел икономия.

Газоразпределителен механизъм
Механична система, която осъществява следните функции, пропускане на гориво-въздушна смес в работните цилиндри на двигателя и изпускане на отработените емисии след изгарянето горивната смес в цилиндрите.

Горивен филтър
Част от горивната система на двигателя, която се грижи филтрирането на гориво преди постъпването му в системата за образуване и впръскване на гориво-въздушната смес, без значение на вида двигател (бензинов, дизелов, карбораторен или инжекцион).

Горивна помпа
Горивната помпа е част от гориво-подаващата система на автомобила. Тя е електрическа и функцията й е да подаде гориво от резервоара към двигателя с определено налягане което се определя от вида на двигателя и системата за впръскване.

Двигател с вътрешно горене
Топлинен двигател в който процеса на изгаряне се извършва в двигателя. Получената топлинна енергия се преобразува в механична и се предава на задвижващия механизъм.

Джанта
Металната част от автомобилното колело, на която се монтира автомобилната гума.

Дизел
Течно гориво използвано в дизеловите двигатели с вътрешно горене, получава се при дестилацията на нефт или по синтетичен способ, чрез дестилация на кафяви въглища посредством процеса на Фишер-Тропш.

Дизелов двигател
Двигател с вътрешно горене работещ с дизелово гориво.

Диференциал
Диференциалът е механизъм съставен от зъбни колела, който оптимизира въртящия момент на движещите колела на автомобила при движението им в завои

Електронна (електрическа) ръчна спирачка
Това е част от спирачната система на моторното превозно средство, чиято основна функция е блокирането на задните колела по време на престой или паркиране с цел избягване на некотролируемо движение на автомобила, или по-просто казано паркинг-спирачка.

Еърбег
Пасивно устройство за защита на шофьора, пътниците а според някой нови разработки и на пешеходците. Устройството на въздушнта възглавница или еърбега се състои от надуваема камера, пиро-патрон, датчик за сблъсък и електронен блок за управление.

Жигльор
Тръбно-резбова пробка в карбуратора, която има точно определена пропускателна способност с цел финно дозиране...

Задно предаване
Система за задвижване на автомобила, реализирана чрез предаването на въртящия момент от двигателя към задните колела на моторното превозно средство.

Запалителни свещи за бензинови/газови двигатели
Това е устройство което преобразува подавания към него ток в искра с цел принудително запалване на гориво-въздушната смес подадена в работния цилиндър на бензинов или газов двигател с вътрешно горене.

Зимни гуми
Вид автомобилна гума предназначена за използване в хладните сезони на година със средна дневна темпратура под 7 - 5 градуса по Целзий. Характерното за този вид гуми е че в каучука от който са изработени притежава свойството да запава еластичността си при по-ниски температура и така осигурява сцепление с пътната настилка в относително задоволителни граници.

Имобилайзер
Това е устройство, което контролира (блокира) възможността за запалване на двигателя без специален ключ (чип) или въвеждането на код чрез дистанционното на алармената система, с цел опазване на автомобила от кражба.

Инжекционна система за впръскване/Инжекцион
Това е система за впръскване на гориво в всмукателния колектор посредством дюза/и. Този вид системи широко навлизат в съвременните автомобили и успешно заместват по-старата карбораторна система.

Иридиеви свещи
Запалителните свещи в бензиновите двигатели с иридиев електрод. Този вид свещи се отличават с много голяма износоустойчивост заради високата темепратура на топене (+2450°С) на иридия и устойчивостта му на киселини и техните смеси.

Йонизатор за автомобил
Устройство което йонизира въздуха в автомобила посредством електростатична технология за йонизация, с цел абсорбиране на дребни прашинки във въздуха, вредните вещества, формалдехиди и унищожаване на вируси.

Климатик
Устройство, което контролира температурата в автомобила чрез охлаждане на въздуха, регулиране на влажността му и движението му в салона.

Колянов вал
Механичен елемент превръщат възвратно-постъпателните движения във въртеливи и обратно. Основното му приложение е в двигателите с вътрешно горене и компресорите.

Кормилна рейка
Устройство което превръща въртеливото движение от волана в линейно с цел управление посоката на движение в автомобила, принципа на действие е взаимстван от зъбната рейка или crémaillère от фр.

Кормилна уредба
Това е система от волан, кормилна кутия или рейка и лостова система, които предават направление на управляемите колела в желаната от водача посока наляво или надясно.

Ксенонови фарове
Ксеноновите лампи генерират светлиния поток посредством йонизирането на смес от ксенон и други газове чрез т.нар. волтова дъга (електрическа дъга или дъгов разряд) между два волфрамови електрода затворени в стъклен балон-капсула.

Ламбда сонда
Това е датчик отчитащ пропорционалното съдържанието на кислород в газ или течност, може да се срещне още и като кислороден датчик. В автомобилите се използва за отчитане на съдържанието на кислород в изгорелите газове с цел регулиране състава на гориво-въздушната смес.

Лимузина
Вид закрито луксозно автомобилно купе с триобемна конфигурация от типа "седан" но с удължена междуколесна база, в миналото задължително е имало подвижна стъклена преграда между шофьора и останалата част от салона, но вече се предлагат и без нея.

Мазилна система
Мазиланата система в двигателя с вътрешно горене извършва мазането на движещите се части. Устройството и се състои от маслена помпа поддържаща постоянно налягане необходимо за циркулацията и мазането на двигателя, маслен филтър, маслени магистрали, датчик за налягането в системата и сонда за измерване нивото на маслото.

Мигач/и
Часто от осветителната система на автомобила, на която основната функция е да показва посоката на завиване на автомобила на останалите участници в пътното движение, или да указва че автомобила е в аварийна ситуация.

Минерално масло
Минералните моторни масла се произвеждат от нефт посредством дестилация/ректификация. Състава им е от разлинчи въглеводороди и качеството му зависи от това нефта от който е произведено.

Навигатор
Вградено или мобилно GPS-устройство в автомобила, което използва спътникова навигационна система за локализиране на положениет му и създаване на оптималния маршрут при задаване начална и крайна точка, в зависимост от предпочитанията на водача и пътните условия.

Нагар
Това са отлагания по вътрешните стени на горивната камера резулатат от овъгляване в процеса на горене. Според вида двигател, качеството на горивото и техническото състояние на двигателя нагарите биват различни видове.

Нивомер за гориво
Електро-механично устройство за измерване горивото в резервоара на МПС.

Обезмаслител за двигатели
Препарати за почистване на двигатели със силно обезмасляващо действие обикновено на основата на алкални соли и повърхностно активни вещества ПАВ. Това е вид миеща течност, която разтваря трайнозамърсени с масла и греси части на моторни превозни средства и други машини.

Октан-коректор
Добавка за бензинови двигатели, повишаваща октановото число на бензина. Основната съставка на този вид добавки са железен окис или манганови съединения и ароматни амини.

Октаново число
Октановото число е мерна единица за устойчивостта на детонация на бензина. Това е условна единица и се измерва от 0 до 100, тя показва до каква компресията може да издържи дадено гориво преди за се детонира.

Охладителна система
Охладителната система поддържа оптималната работна температура на двигателя с вътрешно горене, посредством регулиране на охладителните процеси в самия двигател.

Парктроник
Система за асистиране при паркиране на автомобила, която отчита движението на автомобила и разстоянието до препятствията намиращи се в треакторията му на движение.

Пневматично окачване
Принципа на действие на пневматичното окачване напрактика е същия както при стандартното, но с тази различка че еластичния елемент е херметична камера с въздух под налягане, а не пружина или ресор. Камерата е монтира на самия амортисьор или в страни от него.

Полувал
Част от задния мост която предава въртящия момент от двигателя, главното предаване и диференциала към задвижващите колела. В обратна посока предават  спирачното усилие в зависимост от разположението на спирачните механизъми и всички сили действащи на колелата.

Полусинтетично масло
Полусинтетичните масла са комбинация от минерални и синтетични масла. Стойнсотта и качествата на този вид масла сътоветно са между тези на минералните и синтетичните.

Прахов съединител
Това е съединител работещ на принципа на „втвърдяване” под действието на електромагнитно поле на феромагнитна работна смес от метални частици и смазочно вещество между дискове от метал свързани с задвижващия и задвижван вал.

Промивъчно масло
Специален вид масло което се използва за промивка на двигателя при смяна на маслото. Бива основно два вида, за краткорайна промивка и за дълготрайна промивка. Краткотрайната промивка се прави непосрдствено преди смяната на маслото, като старото се излиза, налива се промивъчното масло двигателя се пали и се оставя да поработи 15 - 20 мин., излизава се и се налива новото масло.

Пръстен/прешлен за сняг
Приспособление което се монтира на задвижващите колела с цел да се премине силно заснежен, заледен или кален участък от пътя.

Работен обем
Това е сбора от пространството на работните цилиндри в които се движат буталата по време на работа.

Радиална гума
Вид автомобилна гума при която подпротекторните слоеве на корпуса (каркаса) са разположени напряко на радиуса.

Семеринг
Пръстеновиден елемент изработен от еластомер и еластична метална спирална сърцевина, който е предназначено да уплътняват валове, ротационни и хидравлични елементи.

Синтетично масло
Синтетичните двигателни масла се получават посредством изкуствен синтез и притежават точно определени качества. Те са по-скъпи от минералите масла, поради по-високата себестойност на процеса на производство.

Система „Старт – Стоп” (Start&Stop)
Основната функция на този вид системи е изключване на двигателя по време на кратковремен престой по време на движение, т.е. на светофари, на знак „Стоп” или в други подобни ситуации. Целта на системата е по-икономична и екологична работа на двигателя.

Система за нощно виждане
Система от инфрачервен прожектор и инфрачервена камера интегрирани в предната част на автомобила и компютър който обработва полученото от камерата изображение и го предава на дисплея на шофьора.

Спирачна система
Основните функции на спирачната система е да намаляват скоростта на превозното средство, напълно да спира движението му и/или да го държат неподвижно (паркирано).

Спирачна течност
Това е работната течност в спирачните системи на автомобилите. За ефективната работа на спирачната система във всякакви климатични и експлотационни условия, работната течност притежава висока температура на кипене и стабилен вискозитет в широки температурни амплитуди.

Съединител
Съединителя е механичен възел между двигателя и скоростната кутия на автомобила, който предава въртящия момент от двигателя и притежава свойството в определени моменти да прекъсва връзката между двигателя и скоростната кутия с цел превключване на различни предавки за оптимално, ефективно и плавно движение на автомобила.

Тракшън контрол
Този вид системи са познати със съкращенията TCS или ASR – от англ. Traction Control System или Anti-Slip Regulation. Това е електроннохидравлична система която контролира силата на вътрящият момент оказван върху задвижващите колела с цел поддържане на устойчиво движение на автомобила или избягване на боксуване върху хлъзгава настилка по време на потегляне или по време на движение.

Турбокомпресор
Това е компресор който нагнетява или по-точно повишава налягането на въздуха който постъпва в гориво-въздушната смес, като по този начин увеличава количеството кислород в нея и способства за по-доброто й изгаряне и добиване на повече мощност без добавяне на допълнително количество гориво.

Ускорение 0-100 км/ч.
Показател характеризиращ динамиката на автомобила, и по-точно способността му за ускорение от 0 до 100 км/ч.

Фарове
Осветителна система на автомобила за предвижване през тъмната част от денонощието. Монтират се на предната част на автомобила и допълнително но по-рядко на предната част на покрива на автомобила.

Филтър за твърди частици - DPF/ FAP
Филтъра за твърди частици или популярно „катализатор” е част от системата за отвеждане на отработените газове на автомобила. Устройството се намира след колекторите и преди шумозаглушителните гърнета на ауспуха и прилича на „ауспухно гърне”.

Хибриден автомобил
При хибридния автомобил се използва комбинация от две или повече системи за добиване на въртящ момент за задвижването му.

Хидрокрекингови масла
Хидрокрекинговите масла се произвеждат от минерални масла посредством хидрокрекингов процес. При хидрокрекинговият процес минералното масло се пречиства и стабилизира.

Ходова част
Това е основна част от устройството на автомобила, която обединява в себе си преден заден мост, гуми, окачване, амортисьори, ресьори и т.н.

Централно заключване
Заключване или отключване на всички врати на автомобила едновременно посредством завъртане на ключа в ключалката на водача или дистанционно чрез пулта на автомобилната сигнализация.

Цетан-коректор
Това са добвки за дизелови двигател, които повишават цетановото число на горивото, те подобряват горивния процес и водят до по-добра и икономична работа на двигателя.

Чистачки
Чистачките са устройства на предното и/или на задното стъклно на автомобила, които премахват вода, сняг и различни видове замърсявания с цел осигуряване на обзор по време на движение или престой.

Шосейна гума
Разновидност на автомобилната гума предназначена за движение по суха или мокра асфалтова пътна настилка.

Щанга
Метален прът или лост. В автомобилната терминология има много и различни по функциите си щанги като кормилна, свързваща, стабилизираща и др.

устройство на автомобила

Как работи спирачната система?

Намерете части за спирачната система на вашия автомобил на гарантирано най-добри цени от zakolata.bg


 .
Спирачката е устройство за намаляване на скоростта на автомобил или за неговото напълно спиране. При този процес кинетичната енергия на автомобила се превръща в топлина посредством триене.
Съвременните автомобили имат спирачки на четирите колела, управлявани от хидравлична система. Спирачките могат да бъдат дискови или барабанни.
Предните спирачки играят по-голяма роля в спирането на колата, отколкото задните, тъй като при спиране тежестта на колата се изнася напред.
Дисковите спирачки са по-ефективни и поради това повечето автомобили имат такива на предните колела барабанните спирачки на задните.
Дискови спирачни системи на всички колела се използват в някои скъпи или високо-производителни автомобили, а при някои стари коли всички колела са с барабанни спирачки.

 

 

Хидравлична спирачна система

Хидравлична спирачни системи има изпълнени с течност главен и подчинен цилиндри, свързани с тръби.
Когато натиснете педала на спирачката тя задейства буталото в главния спирачен цилиндър, изтласквайки течност по протежение на тръбата.
Течността стига под налягане до подчинения цилиндър, а от там до всяко колело и ги изпълва, избутвайки бутала, за да задейства спирачките.
Спирачната течност под налягане се разпределя равномерно по цялата система.
Общата повърхността за “бутане” на всички подчинени бутала е много по-голяма от тази на буталото в главния спирачен цилиндър.
Следователно, буталото в главния цилиндър трябва да мине няколко сантиметра, за да придвижи подчинените  буталата на необходимото разстояние, за да притиснат диска.
Това изисква упражняване на огромна сила върху спирачния педал. За да бъде намалено това усилие се използва лостов механизъм.
Повечето съвременни автомобили са оборудвани с двойни хидравлични схеми, с два главни цилиндъра работещи в тандем, в случай, че единият се развали.
Понякога едната система работи за предните спирачки, а другата  за задните; или всяка система работи и с двете; или една система работи с четирите колела, а другатаединствено с предните.
При рязко спиране, тежестта се пренася бързо от задната част на автомобила към предната и това може да доведе до блокиране на задните колела и поднасяне на колата.
Поради тази причина, задните спирачки са направени по-слаби от предните.
Съвремените автомобили са снабдени и с клапа за ограничаване на налягане. Тя се затваря при рязко спиране и повдига хидравлично налягане до ниво, което може да доведе до блокиране на задните колела и след това предотвратява всякакви по-нататъшното движение на спирачна течност към тях.
Повечето новите автомобили имат по-сложни антиблокиращи системи, които проверява по различни начини как колата намалява и дали има блокирали колела.
Подобни системи започват бързо и последователно да нотискат и освобождават спирачките, за да предотвратят блокирането на колелата.

Серво-спирачки

Много автомобили имат сервоусилване което намалява усилието необходимо за натискане на спирачката.
Обикновено източникът на енергия представлява разликата в налягането между частичния вакуума в смукателния колектор и външния въздух.
Серво мехонизма има тръбна връзка на всмукателния колектор.  Монтира се между педала на спирачката и главния спирачен цилиндър. Спирачният педал избутва бутало което на свой ред избутва буталото на главния цилиндър.
Педала на спирачката оказва влияние и върху набор от въздушни клапи.  Към главния цилиндър се прикрепя голяма гумена диафрагма.
Когато  спирачката не е натисната и двете страни на диафрагмата са изложени на въздействието на вакуума от колектора.
Натискането на спирачния педал затваря клапана свързващ задната страна на мембраната към тръбопровода и се отваря клапан, който позволява на въздуха отвън да влезе.
По-високото налягането на външния въздух принуждава диафрагмата да натисне буталото на главния цилиндър и по този начин намалява усилието по натискане на спирачката.
Когато педалът се освободи пространството зад мембраната отново се притиска към тръбопровода, така че налягането пада и диафрагмата се връща в първоначалното си положение.
При спиране на двигателя вакуумът изчезва, но спирачките все още работят, тъй като връзката между педала и главния спирачен цилиндър е механична. В този случай обаче върху педала трябва да бъде упражнена значително по-голяма сила.

Серво се монтира между педала на спирачката и главния спирачен цилиндър. Педалът може да задейства главния спирачен цилиндър директно, ако сервото не сработи или ако двигателят не работи. 

Дискови спирачки

 


 

 

Дисковите спирачки имат диск прикрепен към колелото. Дискът е прихванат от спирачен апарат, в които има малки хидравлични бутала, работещи под натиск от страна на главния спирачен цилиндър.
Буталата притискат триещите се накладки, които притискат диска от всяка страна, за да го забавят или спрат. Накладките са оформени така, че да обхващат широк сектор от диска.
Буталата се движат на много малка дистанция, за  да притиснат накладките към диска при натискане на педала. Те нямат възвратни пружини.
Гумени уплътнителни пръстени около буталата са проектирани, за да се приплъзнат постепенно буталата напред с износването на накладките , така че малка разликата остава постоянна, а спирачната система не се нуждае от корекция.
Съвремените автомобли имат датчици за износване вградени в накладките. Когато накладките са почти на края, изводите са оголват и влизат в контакт с диска и при триенето светва предупредителна светлина на арматурното табло.

Барабанни спирачки

Барабанните спирачки има кух барабан, който се прикрепя към колелото. Отворената му страна е обхваната от стационарен задна пластина, на която има две извити челюсти, носещи накладки.
Буталата избутват челюстите чрез хидравлично налягане към цилиндрите на колелата и по този начин притискат накладките към вътрешността на барабана, за да го забавят или спрат. При отпускане на педала възвратни пружини издърпват обратно челюстите.
Движението на челюстите е ограничено до минимум чрез регулатор. По-стари системи имат ръчни регулатори, които трябва да се нагласят от време на време, когато накладки се износят. По-новитео спирачки имат автоматични регулатори с помощта на тресчотка.
Барабанни спирачки може да прегреят, ако те се използват многократно в рамките на кратък период от време – те се нагрее и да губят своята ефективност, докато не се охлади отново. Дискове с техните по-отворена конструкция, са много по-устойчиви.


Ръчната спирачка

Отделно от хидравличната спирачна система, всички автомобили са снабдени и с механична ръчна спирачка, действащ върху две колела – обикновено задните такива.
Ръчната спирачка дава ограничени спирачни възможности ако хидравличната система не сработи , но основната и функция е като спирачка за паркиране.
Лостът на ръчната спирачка дърпа кабел или чифт кабели, свързани към спирачките чрез набор от малки лостове, макари и водачи.
A тресчотка на лоста за ръчната спирачка държи спирачката в определеното положение. Тресчотката се освобождава чрез бутон на лоста.
При барабанни спирачки, системата на ръчната спирачка пресира накладките срещу барабаните.
Дискови спирачки рядко имат имат подобен механизъм тъй като е трудно да бъде поставен един компактен апарат и се налага всеки диск да сработва с отделен механизъм.


Ръчната спирачка действа върху челюстите чрез механична система, отделена от хидравличния цилиндър, състоящ се от лост и рамо в спирачния барабан; те се експлоатират чрез кабел от лоста на ръчната спирачка в колата.

Изгледайте видеото, за да научите повече подробности как работи спирачната система.



Как работи 

 

 

Задно окачване на автомобила


Задно окачване за автомобили със задно предаване При автомобилите с предно предаване основната тежест пада на предното окачване. Съответно при колите със задно предаване задното окачване  е много здраво и надеждно. Конструкцията му сравнително проста и не изисква сериозна поддръжка. Основните носещи елементи са пружиниращите елементи и амортисьорите. Цялото управление на задния мост се извършва посредством две дълги и две къси надлъжни реактивни щанги, както и отедна напречна реактивна щанга. Задното окачване на съвремените автомобили се води напълно независимо от пружините елементи.

Окачване на автомобила

Функция на автомобилното окачване Функция на автомобилното окачване е  да осъществява еластична връзка между колелата и каросерията. Различават се два основни типа елемента на окачването на съвремените коли. Първия тип са направляващи елементи, използват се  за запазване на относителното движение на каросерията при завъртане на колелата. Втория тип са еластични елементи, които приемайки натоварването от неравностите по пътя, го предават на каросерията.

Предно окачване на автомобила

Предно окачване на колелата При почти всички съвремени автомобили предните колела са закрепени към два носача – долен и горен. Носачите се изработват от изтеглена ламарина, като по този начин се осигурява здравина на конструкцията. Долен носач   Долният носач се подпира на наклонената винтова пружина. Поради ограниченото пространство в пружината е поместен телескопичен амортисьор. Окачване на лявото и дясното колело се свързват с напречен стабилизатор. Напречния стабилизатор е изработен под формата на торзионна щанга. Тази щанга се използва, за да намали страничното накланяне на автомобила този ефект се постига чрез пружиниращото действие на стабилизатора. Окачването на колелата и каросерията се свързват чрез гредата на предния мост. Тази греда от своя страна е закрепена неподвижно към каросерията. Към същата тази греда се закрепят тампоните, които са част от окачването на двигателя.Окачване на лявото и дясното колело се свързват с напречен стабилизатор. Напречния стабилизатор е изработен под формата на торзионна щанга. Тази щанга се използва, за да намали страничното накланяне на автомобила този ефект се постига чрез пружиниращото действие на стабилизатора. Окачването на колелата и каросерията се свързват чрез гредата на предния мост. Тази греда от своя страна е закрепена неподвижно към каросерията. Към същата тази греда се закрепят тампоните, които са част от окачването на двигателя.

Ходова част


Ходова част на автомобила Ходова част на автомобила е доста широко понятие. Тя е съставена от множество елементи като: рама – при повечето съвремени автомобили е съставена от две надлъжни и няколко напречни греди. Към рамата се закрепят всички основни агрегати и възли. Гредите при повечето производители разполагат с корито – образно сечение и са щамповани от стомана. По дължината си надлъжните греди имат различно сечение. Средната част е най-натоварената и поради тази причина е най-висока. Надлъжните и напречните греди са съединени с нитове, а за увеличаване якостта на рамата са поставени ъглови свръзки. Ролята на рама в леките автомобили често се изпълнява от самата каросерия. Такава каросерия се нарича носеща. При подобна каросерия дъното се усилва, а закрепването на възлите и агрегатите се усилва с наставки.  На колите използващи носеща каросерия двигателя, предното окачване и кормилната система са закрепени на къса рама, заварена или завинтена към каросерията отпред.
носачи – служат за закрепване на възлите и агрегатите на рамата.
оси
окачване
ресори
амортисьори и пружини
колела и гуми.


Автомобилни амортисьори и пружини

Пружини Неравностите по пътя предизвикват неприятно друсане в автомобила. За да се намали това друсане и автомобила да вози по-конфортно между колелата и каросерията на колата се поставят пружини. При повечето съвременни автомобили се изполват дълго-ходови винтови пружини. При всяка неравност на пътя пружините се свиват и поглъщат енергията. Акумулираната енергия от свиването обаче се отдава и  се отдава и след първото свиване на пружината следват още свивания и разпускания.

Горивна помпа

Функция на горивна помпа Основната функция на автомобилната горивна помпа е да регулира подаването на количеството гориво към двигателя. Регулиране на количеството подавано гориво може да стане по няколко начина:1 Чрез изменение хода на буталото за помпане. При този начин, когато буталото на помпения елемент се движи под действие на пружина надолу, пълнителния клапан е отворен  поради разликата в налягането от двете му страни и над – буталното пространство на помпения цилиндър се запълва с гориво.
2 Чрез дроселиране на постъпващото в помпения елемент гориво. При обратния ход на буталото в дизеловата горивна помпа, извършван под действие на гърбица, налягането над буталото се увеличава и предизвиква затваряне на пълнителния и отваряне на нагнетателния клапан и горивото се подава към впръсквачите. Гърбицата, по своята дължина има конусен профил и при осово изместване на гърбичния вал се променя хода на буталото на дизеловата горивна помпа., а с това и количеството подавано гориво. При този начин на регулиране на горивото се получава ускорено износване на гърбицата и ролковия повдигач.
3 Преливно дозиране – това означава част от горивото, което е запълнило помпения елемент, да се връща при нагнетателния ход на буталото. Може да се промени количеството върнато гориво чрез конусна игла, клапани, шибърни втулки или прорези направени на буталото – така нареченото преливно – прорезно регулиране. При иглено – преливното регулиране на дизеловата горивна помпа., част от горивото се връща през целия нагнетателен ход на буталото през отвора. Сечението на отвора се изменя регулираща конусна игла, която е свързана с командния орган, т. е. педала или ръчката за газ. Когато тази игла е затворила отвора, подаваното към впръсквачите гориво е максимално. И при този начин на регулиране на дизеловата горивна помпа, дозирането съвпада с края на подаване на горивото с края на нагнетателния ход на буталото

Окачване на колата

Какво прави вашето окачване Окачването е основният механизъм, който разделя магарето от пътя. То също така не позволява на колата да се разпадне от клатене. Без значение колко гладък е пътя идеята да задвижите един тон желязо с висока скорост не е особено добра.  В този момент разчитаме на окачването. То се състои от два основни компонента: Пружини Биват три вида – спирални пружини, торсионни пръти и листови ресори. Спирални пружини са това с което повечето хора са запознати и всъщност са навити барове. Листови ресори са това, което ще намерите в повечето американски автомобили до около 1985 г. и почти всички тежкотоварни превозни средства. Те изглеждат като слоеве от метал, свързан с ос. Слоевете се наричат ​​листа и от там идва и наименованието им. Торсионите пръти сами по себе си са малко странен уред, който представлява навити пружини усукани около стоманен прът. Използват се използван при VW костенурка, Порше  (356 и 911 до 1989) и задно окачване на Peugeot 205 както и при други автомобили. Вместо към спираловидна пружина, оста е прикрепен към единия край на стоманен вал. Другият край е вместен в една тръба и се задържа там с шлици. Като се движи окачване то усуква вала по дължина, който от своя страна се съпротивлява.                    Видове окачване   Производителите на автомобили предлагат огромен брой различни видове окачване на разположение за предните и задните оси. Основните групи са зависим и независим тип окачване. Това обаче важи само за традиционните или аналогови системи за окачване. Дори и независимите системи обикновено се не са напълно независими.  След 2006 г. понятието за напълно независими системи за окачване започна да се появяват на автомобили със сложни компютърни програми, свързани с някаква форма на електронно управление на окачването.

Съединител

Можете да закупите качестен съединител на достъпна цена от zakolata.bg Съединителя на автомобила представлява устройство за захващане и освобождаване на две движещи се части. Въпреки че има разновидности ще се съсредоточим върху този, който стои между двигателя и трансмисията на автомобил оборудван с ръчна скоростна кутия. Съединител – функция Двете движещите се части в този  случай са коляновия вал на двигателя кардановия вал. Двигателят е задвижващия механизъм, а трансмисията е задвижван механизъм. Тъй като двигателят се върти с различна скорост ръчната скоростна кутия има различни по големина зъбни колела, които трябва да бъдат сменяни, за да се прехвърля мощността на двигателя към колелата. Тъй като съединителят скрит, трудно може да се визуализира как работи.
Съединител – комплект
    маховик на съединителя
Маховика е свързан директно към коляновия вал на двигателя и се върти с движението на в двигателя.
    притискателен диск
Притискателния диск на съединителя е вторият основен компонент. Притискателния диск има две основни задачи – да притиска частите на съединителя да стоят заедно и да ги отпуска когато е нужно да се въртят свободно
    диск на съединителя
Между маховика и притискателния диск е диска на съединителя . Той притежава триеща се повърхност от двете страни подобна на накладките чрез която прави контакт с маховика и притискателния диск, което позволява безпроблемната ангажираност и неангажираност.
    Лагер и система за освобождаване
Тези компоненти работят заедно и са ключови за процеса на ангажиране и освобождаването.


Как работи спирачната система?

Намерете части за спирачната система на вашия автомобил на гарантирано най-добри цени от zakolata.bg. Спирачката е устройство за намаляване на скоростта на автомобил или за неговото напълно спиране. При този процес кинетичната енергия на автомобила се превръща в топлина посредством триене. Съвременните автомобили имат спирачки на четирите колела, управлявани от хидравлична система. Спирачките могат да  могат да бъдат дискови или барабанни.
Предните спирачки играят по-голяма роля в спирането на колата, отколкото задните, тъй като при спиране тежестта на колата се изнася напред.
Дисковите спирачки са по-ефективни и поради това повечето автомобили имат такива на предните колела барабанните спирачки на задните.
Дискови спирачни системи на всички колела се използват в някои скъпи или високо-производителни автомобили, а при някои стари коли всички колела са с барабанни спирачки. 

 

Как работят динамото и алтернатора?

Акумулаторите на съвремените автомобили се зарежда чрез алтернатор, а на по-старите чрез динамо. И двете са видове генератор и се задвижват от ремък от двигателя. Вижтекак работи електрическата система на автомобила. Как работи алтернатора Движението на магнит покрай затворен контур на тел генерира електрически ток в проводника. Представете си една медни намотки с магнит вътре  тях.
Северният полюс на магнита преминава в горната част на контура, а южния полюс минава през дъното. Двата края генерират ток в посока около намотките.
Полюсите се отдалечат и токаспирка, докато южния полюс достига върха и северния полюс дъното.
Това отново генерира ток, но в обратна посока.
Автомобилите алтернатори използват електромагнит, за да се увеличи производството на електрически ток.
Вижте кои са 5-те признака за проблеми с алтернатора.
Как работи динамото
В динамото електромагнитите са стационарни, и се наричат ​​полеви намотки. Токът се произвежда в обвивката – друг набор от намотки навити към вал въртящи се в полевите намотки.
Принципът е същият като този на алтернатора, но токът отива към комутатор – метален пръстен разделен на сегменти, докосвани от графитни четки монтирани в пружинни водачи. Два сегмента докосват чифт четки и захранват ток към тях.
Тъй като обвивката се върти токът променя посоката си. Но тогава друга двойка колекторни сегменти попада под четките и тази двойка е свързана на обратно – по този начин тока винаги излиза в една и съща посока.


Как работи 

 

 

Как работи eлектрическата система?

Електрическа система Автомобилите използва много електричество, за да работят запалването и други електрически оборудвания.  Ако захранването идва от обикновена батерия тя бързо ще остане без ток. Поради това колите има презареждащи се акумулатори и електрическа система, която да ги зарежда. Акумулатора се състои шест последователно свързани независими  клетки. Във всяка клетка са наредени плочи разделени със сепаратори      от изолационен материал потопени в смес от сярна киселина и дестилирана вода.
Половината плочи са свързани към отрицателен електрод, а другата половина към положителния. Електричеството, подавано към акумулатора предизвиква химическа реакция, която депозира допълнително олово в плочите.
Когато батерията доставя електрическа енергия, се случва точно обратното: допълнителното олово се разтваря  в реакция, която произвежда електрически ток.
Акумулаторите на съвремените автомобили се зарежда чрез алтернатор, а на по-старите чрез динамо. И двете са видове генератор и се задвижват чрез ремък от двигателя.
Алтернатора се състои от статор – стационарна бобина от телени спирални намотки, във вътрешността на която се върти ротор.
Роторът е електромагнит захранен с малко количество електроенергия чрез въглеродни или медно-графитни четки (контакти), които докосват два въртящи се метални пръстена закачени на вала.
Въртенето на електромагнита в статорните намотки генерира много повече електроенергия в тези намотки.
Електричеството е променлив ток – посоката на потока се променя напред и назад при всяко завъртане на ротора. Това трябва да се промени – да се превърне в еднопосочен или постоянен ток.
Динамото дава постоянен ток, но е по-малко ефективен, особено при ниски обороти на двигателя и тежи повече от алтернатора.
Предупредителната лампичка на арматурното табло светва, когато акумулатора не е се зарежда адекватно.
Възможно е да има и амперметър , който да отчита колко електричество се генерира или индикатор за състоянието на батерията.
Научете как работи алтернатора и динамото.
Регулиране на ток към акумулатора
Токът от алтернатора се преобразува в постоянен ток с помощта на набор от диоди, които позволяват протичането на ток през тях само в една посока.
За да се зареди акумулатора захранващото напрежение къмнего не трябва да бъде нито твърде ниска нито твърде висока.
Алтернатора има устройство за контрол,  което регулира напрежението чрез предоставяне на повече или по-малко ток – според нуждите – към електромагнита.
Токоизправителя и регулатора обикновено са вътре в корпуса на алтернатора, но на някои алтернатори те са отвън, монтиран върху тялото на алтернатора.
При динамо няма нужда от токоизправител – при тях регулатора на напрежение се намира в отделна кутия с релета.
Едно реле контролира нивото на напрежение чрез кратко прекъсване на тока в полевите намотки.
Второ реле предотвратява динамото от презареждане и повреди в акумулатора.
Трето релето спира разреждане на акумулатора, когато динамото се върти прекалено бавно, за да го зареди.















Как работят хибридните автомобили?

Boris Prodanov 08 Feb 2013 Статии
7294
0


Възможен начин за преодоляване на проблемите на електрическите превозни средства е да се използва малък двигател с вътрешно горене и електрически генератор за зареждане на батериите по време на шофиране. Работният обем на ДВГ може да бъде избран от необходимостта да се получи средната мощност, която се изисква от колата, а не от максималната. В този двигател може да се осъществи по-висок коефициент на полезно действие, а вредните емисии сериозно да намалеят. За да се осигури необходимата мощност за ускорение най-често енергия се черпи и от батерията, и  от мотора. Това е т.нар. хибриден тип на задвижване.



Автомобил, изпълнен по схемата паралелен хибрид

  1. ДВГ
  2. електродвигател №1
  3. съединител
  4. електродвигател №2
  5. автоматична скоростна кутия
Най-общо хибридните автомобили могат да бъдат разделени в 2 класа: на серийни хибрид, в който цялата енергия се превръща в електричество и на паралелен хибрид, в който двигателят е свързан към колелата на автомобила чрез механична или хидравлична предавка, а потокът на електроенергия се редува с механичния.

Хибриден автомобил

  1. синхронен електродвигател с постоянни магнити
  2. преобразовател
  3. йонно-литиев акумулатор
  4. вариатор CVT
  5. електродвигател
  6. съединител
  7. двигател
Първият тип дава по-голяма вариативност на конструкцията на автомобила и всеки компонент на возилото може да се разполага на произволно избрано място.
От друга страта при паралелния тип може да се използва по-лек и компактен ДВГ. Той и електрическият ще се редуват при задвижването на колата, а енергията ще се съхранява в батерии. Производителят на автомобили Nissan твърди, че хибридното задвижване по тази схема е именно най-удачно и го демонстрира през 1999 г.


Шаси на хибридния автомобил Toyota HV-M4

Естествено, не на последно място тук е и цената. Защото колкото повече двигатели има една кола, толкова и по-скъпа е тя. Наложи се схващането, че оптималният хибрид може да бъде конкурентен само ако компенсира с нисък разход на гориво и ниски вредни емисии. Важно е до каква степен произвежда и съхранява енергията. Така излиза, че задължително в конструкцията трябва да има конвенционален двигател с вътрешно горене.
Подходът е използав от компаниите Toyota и Honda за хибридните модели Prius и Insight. Шасито на Toyota HV-M4 включва адаптирани двигател - бензин с обем 2,4 л, който се намира в предната част на возилото. Другата част от задвижването е зад мотора и върти задните колела. Според компанията Toyota моделът 2003 Prius вече реализира печалба за компанията.
Хибридния автомобил на Honda Insight е кола с двуместно купе. Еднолитровият двигател е съчетан с електромотор-генератор, който се намира между двигателя и петстепенната ръчна скоростна кутия. Но задвижването основно е от ДВГ, което в действителност показва, че Insight е хибриден автомобил, в по-малка степен, отколкото на Toyota Prius.
Citroen и FIAT се „изхитриха” да представят свои вариации на електрически коли с малък двигател и генератори, които заменят батериите. В градско каране при пълен акумулатор се поддържа до 50 км/ч. В момента много автомобилни компании имат свои прототипи на хибридни автомобили.






Понеделник, 09 Май 2011 11:00

Ehybridcar: ерата на водорода (в България) започна


Електромобилите все още далече не са масова гледка по българските улици, но докато чакаме търпеливо повече от тях да кацнат в родните автосалони и то на по-приемливи цени, няма как да седим в къщи или да излезем в дългосрочен отпуск. Всеки кара колата си, стиска зъби докато я зарежда и все повече хора търсят алтернативни варианти. Газ и метан разбира се, преобладават като вариант на задвижване, но с развитието на технологиите на пазара се появи и друг играч - водородът...
Онези от вас, които се интересуват от алтернативни горива със сигурност са попадали на "водородни" материали в пресата или в интернет, макар засега да няма кой знае какво изобилие от такива. Няма и някакво голямо разнообразие от водородни коли на пазара - точно обратното. Един от малкото известни примери е тестовото BMW Hydrogen 7-серия, което обаче няма да намерите в mobile.de...
В eCars.bg обаче, тук и сега, ще ви представим един друг вариант на водородно задвижване, съвместим в всички настоящи горивни системи при колите. Добавка, която става все по-актуална предвид така вдъхновяващите цени на горивата у нас.

EhybridCar - водородни генератори за всякакви автомобили

Еhybridcar е е генератор на водород (H2), извличан от вода (H2O) чрез електролиза. Това е първото пояснение на интернет страницата на Христо Иванов, с който нашият екип се свърза за повече подробности около предлаганите от него продукти. Имахме и допълнителен повод да го направим, след като регистрираният в нашия сайт като mitobota скъп приятел Митко бодна едно красиво водородно генераторче от EhybridCar на своето любимо BMW 320d.


Преди да ви разкажем за какво си говорихме с Христо или по-точно да ви покажем какво отговори той на нашите въпроси, ето още малко за водородните генератори:
Монтират се в автомобили (леки и лекотоварни) с цел подобряване ефективността на конвенционалния двигател с вътрешно горене. Новополучената горивна смес повишава ефективността на двигателя при по-нисък разход на гориво и еднакви динамични показатели на двигателя. При изгарянето на сместа се образува водна пара - намаляват се вредните емисии, почистват се натрупаните отлагания в изпускателния колектор.
За техническите характеристики на системата е най-добре да прочетете на сайта на EhybridCar, а ето какво ни разказа предприемчивият собственик:
Здравей Христо, откога се занимаваш с водородни генератори?
Здравейте, занимавам се с автомобили сравнително от скоро, от 2005г., в автосервиза на баща ми в Испания, град Хавеа. Един ден дистрибутор на HHO-генератори дойде при нас в сервиза и ни предложи да работим с него като монтираме и предлагаме системите на нашите клиенти. В началото не го взехме на сериозно, защото нямаше криза все още и това с икономията никой не го интересуваше. Но в началото на 2008г. цените на горивата внезапно започнаха да растат и аз проявих интерес като представител на фирма за HHO генератори, изпробвах системата на личния си автомобил тогава (мерцедес Е270 cdi) и постигнах доста добри резултати. Впоследствие започнах да се интересувам много от темата задълбочено и да разучавам системата. През 2010г. реших да дойда в България - София и започнах да работя по въпроса.
Как ти хрумна, какво те подтикна?
В началото нямах представа как хората ще възприемат тази технология в нашата страна, защото не бях живял тук повече от 10 години. Но впоследствие видях, че новостите в България са добре възприемани и един ден г-н Руслан Баждеков, собственик на ROVER България, мой много добър приятел и представител на EhybridCar за София и Аlexanderauto, и Ostin Rover Parts в България, ми даде едно рамо като ме подтикна да внасяме тази система в България. И така започнахме. В началото сключих договор за изключителни права и ноу-хау технологията за 10 години напред със собственика на продукта в Испания на име Hidrocarecologico и започнахме внос. По-късно стартирахме и собствени разработки и подобрения, защото неговите системи бяха от първо и второ поколение, с много малка производителност на газ. Регистрирах фирма по ДДС - копие на испанската Хидрокарекологик България ЕООД и започнахме дистрибуция преди около 6 месеца. Значително подобрихме технологията, направих собствен сайт и патентовах марката EHybridCar за цяла Европа и сега сме на четвърто поколение водородни генератори с титаниеви електроди, очертаващи се като лидери на пазара в страната. Идеята за името EHybridCar e взаимствана от Е - еко, Hybrid - хибрид и Car - кола. Намерих си бизнес партньор и днес работим заедно, аз, Христо Иванов и колегата Тихомир Тодоров рамо до рамо за една екологично чиста и модерна европейска България.
Какво предлагаш - на достъпен език?
В момента предлагаме 3-то и 4-то поколение генератори на водород за 3 класа автомобили в зависимост от големината за алтернатора и двигателя (EHO450-EHO750-EHO1000) и 4-то поколение за генератори (само по поръчка) с високочестотна електроника, много малка консумация на ток от акумулаторите и много голяма производителност на водород - до 4,2 литра водород в минута. Те са с титаниеви аноди за по дълъг живот и по-голяма производителност на Браунов газ. За камиони и тежкотоварни коли с 24-волтови инсталации предлагаме ЕHO4000 и EHO8000 със свръх производителност на водород с 10-15 литра в минута.
Тенденцията на фирмата ни е до началото на идния зимен сезон да разработим уред на водород с много малка консумация на ток от мрежата за отопление и от централната ВИК инсталация на панелни и тухлени апартаменти и къщи, както и индустриални сгради и халета, който ще спестява на потребителите на електроенергия за отопление над 60%, защото както и цените на горивата така и цените на тока са с тенденция да растат. Както и да комерсиализираме нашите продукти за коли и камиони като снижим цените за тях – около €100 за автомобил и €250 за камион за генератор на водород от последно поколение.
Колко струва, условия на поставяне, корекции?
В момента цените на нашите генератори са доста конкурентни на европейския и световен пазар, като варират за от 400 лв до 500 лв автомобили за моделите EHO и от 800 лв до 1000 лв за камиони и тежкотоварни машини с 24 месеца пълна гаранция за всички наши продукти. Не сме публикували цените на сайта за момента, защото не продаваме на дребно на частни лица, а само на едро в дистрибуторската ни мрежа. Както добре знаете, ако монтажът е неправилен или устройството не се използва по предназначение, то може да бъде и опасно!!! Идеята ни е да го разработим първо в България до края на 2011 и след това в цяла Източна Европа. Поставянето е изключително лесно и бързо, като при всеки един автомобил и камион е необходим предварителен оглед и до 4 часа време за пълен монтаж.
На какви автомобили/бусове/джипове/камиони може да се постави?
Поставянето е възможно на всички видове автомобили, бусове, рейсове, камиони, селскостопански машини, дори яхти и лодки с всички видове ДВГ дизел, бензин, газ и метан.
Обществен интерес,клиенти,отзиви?
Ами, общественият интерес само за първите 6 месеца е поразяващ, като естествено има и отрицателни мнения, но най-вече от конкурентен характер. Отзивите са много добри като цяло, с голяма перспектива, но както има и добри, има и лоши мнения. Статистиката за 6 месеца в Google Analytics показва 35000 посещения от цялата страна, като имаме поставени системи в България няколкостотин само, което за нова кауза и цел е сравнително добре. EhybridCar е първата българска и европейска марка в България с тази иновативна и уникална комбинация на диоден принцип и разширителен съд играещ роля на 3 в 1 (резервоар, бъблер разширително тяло и охладител/филтър). Единственият в света от изцяло некорозионни материали като (полиетилен с най-висока плътност DHL-200 и полиуретан).
Какво предстои?
Ерата на водорода започна. В процес сме на разработка и приложение на апарати за бита и средната класа на населението, като отоплителни тела, еко и енергоспестяващи системи за автомобила и дома. И не малко вероятно бъдеще на автомобили и домове с минимални стойности за отопление и разход на гориво до под 1литър на 100км с конвенционално гориво.
Как ви звучи? Намирате ли вече повече смисъл в алтернативна система за задвижване на вашата кола? Какъвто и да е отговорът, водородните системи наистина са тук и очевидно набират популярност...
Прочетено 13370 пъти Последна корекция Събота, 28 Декември 2013 22:32


Водороден Генератор/Ускорител за Автомобил

Какво е Електролиза?
Електролиза е процеса при който, водата се разпада на водород и кислород под въздействието на електричество в уред наречен Водороден Изпарител/Генератор/Ускорител. Получава се газ HHO, който е наречен от науката Браунов Газ (Yull Brown или Илия Вълков), и може да бъде срещнат под много наименования, като Хидрокси Газ, Клайн Газ и редица други.
Брауновия Газ е свръх взривоопасен. Много повече от петролните изпарения, защото гори много пъти по-бързо. Най-малката искра ще го възпламени, а една чаена чаша такъв газ взривен, може да доведе до загуба на слуха, поради което е много важно да се спазват мерките за сигурност, при работата с него.
Мерките за сигурност ще се сведат до две основни:
  1. Да държим количеството произведен газ в ниски граници, до абсолютен минимум и да не позволяваме на газта да излиза от работния механизъм.
  2. Да не допуснем никакви искри при работа с газта.
Възниква въпроса, ако тези неща са толкова опасни, тогава защо да ги използваме? Отговора е, че те са много полезни. Производството от един единствен Водороден Генератор, смесено с въздуха, който влиза във въздуховода на даден автомобил, ще повиши коефициента полезно действие на използваното петролно гориво с 10-50% и повече в определени случай, като най-ниската граница полезно действие на Водородния генератор е 0(когато не се използва, както във всички автомобили), а най-високият е 100% вода, и 0% петрол. Други полезнодейстивия на Водородните Генератори са намаляване на вредните емисии с 30% до 90%, премахване на нагара по цилиндрите, буталата и клапаните на двигателя, по-дълъг живот на двигателя и по-рядка смяна на маслото. Високите постижения от рода на “Автомобил задвижван с Вода” няма да догоним толкова бързо, но не са невъзможни. Практиката показва, че има редица учени и гаражни майстори по земното кълбо, които са успели да конвертират Двигатели с вътрешно горене до 100% на H2O, а причините тези двигатели да не са стигнали до нас “Хората”, са множество които се свеждат до една – Принципите на свободния пазар.
Един прост Водороден Генератор може да изглежда така:

Аранжимента на устройството може да бъде разнородно, но мерките за сигурност винаги трябва да бъдат спазвани:
  1. Устройството не е свързано директно към акумулатора. Вместо това, тока идва от реле, което е задействано от контакта. За по-добра сигурност, релето може да бъде свързано с бензиновата(дизелова) помпа, които спират да действат, дори и ако автомобила е на контакт.
  2. След релето, захранването минава през бушон, които ще предотврати работата на генератора, ако консумацията му е прекалено голяма, което може да се получи, при прегряване на генератора.
  3. Генератора и Охладителя имат Кихалки за изпускане на налягане при определен взрив.
  4. Жиците, които са свързани вътре в Генератора са изолирани и свързани под повърхността на електролита, за да се предотврати искра при евентуално късо съединение.
  5. Обема над електролита е възможно по малък, за да се намали силата на евентуална експлозия. Обема може да бъде намален с материали от рода на гъба(за миене на чинии напр.), които пропускат газта навън, заемат определен обем и не позволяват на течността в генератора да излиза навън.
  6. Газта минава през Охладител, преди да влезе в двигателя. Охладителят е просто един висок и тесен контейнер, през който газта е пусната от дъното му, и докато изплува от нея се отделят ненужните водни пари. Освен тази функция, охладителят е основно средство за безопасност, понеже при евентуална експлозия в двигателя, експлозията ще продължи до охладителя, но няма да може да нарани Генератора.

Видове Генератори
  1. 12V Единична Клетка
  2. 12V Серийна клетка
  3. Високоволтова Серийна Клетка
12V Единична Клетка
Най-простият водороден изпарител за направа е такъв с Единична Клетка в него. Може да се използва с най-разнородни по форма Контейнери (съдържатели) за да се напасне на определените условия под капака на дадена кола. Много хора използват цилиндрични контейнери, както е показано тук.

Количеството произведен газ зависи от редица фактори:
  1. Използваният електролит. Ако дестилирана вода се използва например, то почти никакво напрежение няма да може да проникне през нея. В практиката се добавят други химикали към за да се подобри производството. Ако сол се прибави към електролита, то количеството произведен газ нараства в пъти. Въпреки това, солта не е добра съставка в електролита, защото се образуват корозионни утайки и се отделя хлор наред с Брауновия Газ. Същото се отнася и за акумулаторна течност – Генератора работи, но предизвиква други проблеми след време. Две добавки изпъкват като най-добрия избор за електролит, а те са: Калиева Основа (KOH) и Натриева Основа (NaOH). Калиевата основа работи като катализатор в процеса на електролиза, но в същото време не се изхабява.
  2. Разстоянията между ламелите(електродите). Колкото по-близо са ламелите, толкова повече газ ще произведем. Това правило има практическа граница: – докато мехурчетата от газ се образуват между ламелите те трябва да имат възможност и да се отделят от тях и да изплуват нагоре. Оптималното разстояние между ламелите се е оказало да е между 3мм и 5мм. Ламелите са направени от висококачествена стомана клас 316???
  3. Площта, която заемат ламелите и начина по който те са обработени. Колкото по-голяма е площта на ламелите, толкова повече газ ще произведем. Изчислено е, че за един ампер отговарят между 13 и 25 кв.см. площ ламели. Обработката на повърхността на ламелите има голямо значение за количеството произведен газ. Голямо подобрение се постига, като и двете страни на една ламела са обработени с шкурка с водоравни и отвесни движения. След това всички ламели се събират в устройството и са потопени в елекролит за най-малко три дни. Това ще породи бяло покритие на ламелите, което ще увеличи производителността. Ламелите след това се изплакват с дестилирана вода и се потапят в нов електролит.
  4. Напрежението което минава през клетката. Това е ключов момент за производителността, и един от най-трудните за контрол акуратно и икономично. Колкото по-голямо напрежението, толкова повече газ ще произведем. Това правило, също има граница, понеже напрежението което е по-голямо от 1,24V е изгубено в производство на топлина в генератора.
Докато напрежението в клетката е фиксирано, силата на тока който използваме зависи от състава на електролита. Можем да достигнем минимален разход на енергия, като бавно увеличаваме състава на KOH в електролита, като започнем от 5%(по тегло) и стигнем то 28%. След горната граница, нямаме полза от добавяне на KOH.
*** ВАЖНО – НИКОГА НЕ ПРИБАВЯМЕ ВОДА КЪМ NaOH или KOH, а обратното –
ВИНАГИ КЪМ ВОДАТА ПРИБАВЯМЕ ОСТАНАЛИТЕ СЪСТАВКИ***
Основен враг за каталитичните ефекти на KOH и NaOH е CO2. За това, при съхранението на химикалите от основно значение е да се предпази от достъп до въздух и пластмаси, които са потенциални носители на CO2.
Най-добрия материал за направа на ламелите(електродите) е висококачествена неръждаема стомана. Трябва да приложим 2V електричество на всяка клетка(всяка двойка ламели), така че ако имаме 12V захранване, то 6 клетки са оптимален избор. Динамото на даден автомобил произвежда 13,8V напрежение, което значи, че Генератор със 7 Клетки ще е оптимален вариант.
  1. Броя мехурчета, които залепват за ламелите. Този проблем е приет като немаловажен. Много методи са използвани за да се премахне проблема. Някои хора използват магнити, други превъртат електролита в съда с помощта на помпи, трети използват специални вибратори, които да спомогнат отделянето на мехурчетата от ламелите. Най-популярния начин за това е разработеният метод от Арчи Блю (Archie Blue), според които се използва вакуума на двигателя, който всмуква въздух в цилиндрите, за да всмуква въздух и в дъното на генератора. Този въздух по пътя си нагоре през генератора, спомага отделянето на мехурчетата от ламелите, и подобрява цялостното производство на генератора.


Тук, брой хоризонтални циркулярни дискове са монтирани на вертикална тръба. Те са изолирани от тръбата и са свързани през една в (–) и (+). Въпреки, че са показани с големи дистанции помежду им, на практика разстоянието между електродите в този случай е между 5мм и 9мм. Електродите са поставени, така че дупките не са в една линия, така че въздуха и газта, които ще минават през тях, ще трябва да правят зиг-заг движения, като това ще спомогне отделянето на останалите мехурчета от електродите, и съответно по-висока производителност. Диаграмата също показва разстояние между елетродите и стените на контейнера, което на практика е без никакъв луфт, така че целия въздух който влиза в контейнера от долу, се нагнита през малките дупки на циркусите, което поражда по-голяма турболенция в клетката.
12V Серийна Клетка
Ако има пространство в двигателния отсег, то всеки генератор с повече от една клетка е по-ефикасен от Едно–Клетъчният Генератор, като горната граница на броя клетки е 7(ако не се използва трансформатор за увеличение на напрежението). Всяка клетка предава произведеният газ в дъното на следващата, а последната клетка предава газта на охладителите и т.н.



При горния изглед(От Горе) се вижда електрическото свързване, а при долния изглед (Страничен), се вижда свързването на газопроводите към всяка клетка. Клетките са изобразени една до друга последователно, но на практика могат да бъдат подредени на отделни места в двигателния отсег.
Дизайна на Арчи Блю, е много спретнат и позволява голяма площ на електродите, ако е търсена. Ако дисковете са 75мм в диаметър, то централната дупка за тръбата е 18мм и има 18 дупки с 3мм диаметър, тогава полезната площ на електрода ще бъде около 41,3 кв.см. Ние бихме искали да имаме по около 15 до 25 кв.см. за ампер, тогава нашите дискове ще могат да носят между 1 и 2 ампера товар. С товар 10Ампера, производството на газ ще изглежда така:

Нивото на електролит в контейнер от този тип е относителен. Ако ширината на отделните дискове е 2мм, а разстоянието между дисковете е 5мм, то цялата височина на клетката ще е 44мм, а височината на контейнера може да бъде около 200мм. Това дава пространство за много електролит, така че нивото му е по-маловажно в този случай. Площта на електродите в тази единична клетка е около 248кв.см. За максимална производителност, в тази клетка ни трябва напрежение от 1,24V. Ако клетката е свързана директно към динамото, то 13,8V ще е напрежението на работа в клетката, и 12,5V (13,8V-1,24V) ще се губят в топлина, а само 1,24V ще ни произвеждат търсеният газ. По друг начин казано, по-малко от 10% от входната енергия е полезна в случая. Ако електролита е в такава консистенция, че силата на тока е 10Амп в клетката, тогава 1,24×10=12,4W са за производство на газ, а 10×12,5=125W са за топлинен разход. Ако две такива клетки са свързани към динамото, тогава 24,8W са полезни, а 113W са загуба. При три клетки 37W полезни и т.н. Със 6 клетки, производството на газ ще е 6 пъти по-голямо, а загубите съответно по-малки. Този дизайн е много полезен и с много предимства, но за да се получи оптимално производство от 13,8V ние се нуждаем от 11клетки, което го прави не-практичен. Теоретично, ако имаме достатъчен брой клетки, направени с достатъчно ефикасни термодинамични и химични характеристики, то двигателя може да се движи само на произведеният от тези клетки Браунов газ.
Високоволтова Серийна Клетка.
Водородните генератори по-горе са използвани за подобряването на ефикасността на даден двигател работещ с фосилни горива. В оптималния случай, фосилните горива са изцяло заместени с вода. Това не е лесна задача, не е и невъзможна задача. Няколко човека са го постигнали. Генератора описан по-долу е способен да захрани двигател с вътрешно горене изцяло с HHO газ. Въпреки изгодата от използване на вода като гориво, тя има частични негативни ефекти върху двигателя, като ръжда в ауспуха и сегментите по двигателя.
Не всеки двигател може да бъде конвертиран. Новите компютърно управляеми двигатели са много по-трудни за конвертиране спрямо старите. Решаващият фактор е времето, в което искрата се генерира от свещта в цилиндъра и невъзможността от промяна на това в новите компютърно управляеми двигатели. Причината за това е, че водородно кислородната смес гори много по-бързо от фосилно-горивните изпарения. Поради това предварението на искрата трябва да бъде настроено до горна мъртва точка или малко след горна мъртва точка. В идеалният вариант, предварението на двигателя ще може да се настройва мануално, а в двигателният отсег ще има достатъчно пространство за всичките части на генератора. Тези фактори намаляват избора на автомобил за конвертирането му в алтернативно водородно гориво значително. Също положително за пълноценно захранване с водороден генератор са малолитражните двигатели (до 1,8л-2,0л).
За да увеличим производството на газ, трябва да увеличим напрежението и броя клетки.
Ще разгледаме генератор с 100 клетки(101 ламели) при който, напрежението ще е около 150V (100×1,5). За да се постигне това напрежение можем да използваме инвертор (трансформатор), който ще промени напрежението от 13,8 на 150 или близо до 150 волта.
Естествено, няма да е много практично да се използват горе-показаните цилиндрични генератори и за това друг дизайн е нужен.


Тук, всяка положителна ламела на генератора е свързана със следващата отрицателна ламела, за да се получи серия от шест взаимно-свързани клетки образуващи едно цяло. Напрежението и силата на тока са еднакви във всяка отделна клетка. За да намалим пространството, което устройството ще заема, е възможно да се подредят клетките по следния начин:


В тази подредба електролита във всяка клетка е изолиран, което спомага намаляване на консумацията на ток. Между всяка отделна клетка има пространство пълно с въздух, който може да служи за циркулация на въздух за топлообмен, или просто може да бъде избегнат, за намаляване на размера на генератора. От електрическа гледна точка, двете ламели с различен заряд, свързани с жица, са една и съща ламела. Тези въздушни луфтове, могат да бъда избегнати, като се спестява място и материал. Може би е трудно за представа, но илюстрацията ще помогне на въображението:

Единствените въздушни пространства остават в края на клетките. Клетките в средата се допират една друга. Положителните ламели са означени в червено, а отрицателните в синъо. Всъщност има само една пластина(ламела), която от едната страна върши работа като (–), а от другата като (+). Много е важно електролита в една клетка да е изолиран другите. За това височината на клетките е по-голяма от тази на нивото на електролита, както е показано тук:
Един Водороден генератор със сто клетки, направен по този начин ще има 101 ламели. Въпреки тези големи цифри, размера на устройството е в ширина под 50см x 25см, а във височина около 20-30см.
Размера на ламелите може да се определи от даденото пространство в двигателният отсег и нуждата от газ от даденият автомобил. Ако имаме възможност, то оптималният размер за ламелите ще е с размери 12см x 12см = 144кв.см. Ако имаме предвид по-горе казаното, че един ампер ток се употребяват от 15-25кв.см. висококачествена стомана, то една клетка с площ от 2 x 144кв.см.=288кв.см. ще носи 288 : 20 =14,4 ампера ток. Нивото на електролита трябва да е на половината от височината на пластините(ламелите, електродите), защото при високоволтовите пулсови токове, се произвеждат огромни количества газ и трябва да се остави място за газта да се отдели от електролита, и електролита да не се разлее навсякъде. По никакви причини, Водородният генератор не трябва да бъде инсталиран в пасажерската част от купето, поради голямата опасност от взрив, който ще допринесе в най-лошия случай до загуба на слух в пасажерите. За постояннотоково захранване на това устройство, инвертора трябва да бъде монтиран в зона на охлаждане(най-добре зад или около радиатора). Използвайки (diode bridge) постоянния ток от динамото или акумулатора се превръща с помощта на инвертора в променлив пулсиращ ток. Електрическите аранжименти са показани тук:


Клапана за задействане под налягане е много важен, понеже, ако двигателя не се нуждае от произведеният газ, налягането в контейнера ще се увеличи, а когато налягането премине даден пик, тогава, този механизъм ще спре захранването на генератора и със това производството на повече газ.
Пулсиращият генератор на Боб Бойс
 
Следващата секция ще поясни високоефикасният пулсиращ Водороден Генератор на Боб Бойс. Преди да се запознаем в детайл, ще подхвърля че неговата ефикасност възлиза на повече от 600% дори в частни случай 1000%(по фарадей), и за да се постигне това всчка стъпка трябва да бъде направена в детайл с много усърдност. Този тип генератор се ползва от тороидален трансформатор. Поради никакви причини този трансформатор не трябва да бъде свързван с други устройства освен водородният генератор, защото той действа като буфер. Когато работи с описаните електронни компоненти, този трансформатор черпи допълнителна енергия от обкръжаващата го среда.




Съставни части
  1. Електрическа връзка с тази на автомобила
  2. Инвертор, който преобразува напрежението на 160V
  3. Специално направената интегрална схема от Боб, която генерира сложни електрически вълни
  4. Тороидален трансформатор, който е свързан с Интегралната схема
  5. Обработени 101 ламели
  6. Двойна защитна система, която свързва генератора с двигателя с вътрешно горене



Направа на контейнера
Контейнера е направен от плексиглас или друг материал който позволява лесна обработка и е изолатор, и е съставен от дъно, четири страни и капак. В две от страните(надлъжните) и дъното трябва да са изрязани леглата за ламелите. Самите легла, трябва да са достатъчно плътни, когато ламелите лежат в тях за да ги фискират, но и трябва да имат минимални луфтове, които да позволяват нивото на електролит да се изравни само, ако в някой от клетките то се е повишило/понижило.



Дъното и две от страните имат изрязани легла с дълбочина около 3-5мм. След като ламелите ще трябва да се плъзнат и да хлътнат в дъното, то стените ще имат изрязани легла от върха до дъното им.
Трудност представлява изрязването на леглата в дъното, понеже не стигат от край до край. Друг вариант е да се залепи една обработена плоскост към дъното, която да е изрязана от край до край.




***Ако сте заинтересовани от идеата(сигурно сте след като сте стигнали до тук) ви препоръчвам да се поровите в нета и ЮТуъб със следните Ключови думи:
HHO Generator
Brown Gas Generator
HHO Booster
Hydroxy Gas
WaterCar
С големи благодарнисти за блога на NRG :
И още по темата :



Law on Road Traffic  - 1


ЗАКОН ЗА ПЪТИЩАТА

Обн. ДВ. бр.26 от 29 Март 2000г., изм. ДВ. бр.88 от 27 Октомври 2000г., изм. ДВ. бр.111 от 28 Декември 2001г., изм. ДВ. бр.47 от 10 Май 2002г., изм. ДВ. бр.118 от 20 Декември 2002г., изм. ДВ. бр.9 от 31 Януари 2003г., изм. ДВ. бр.112 от 23 Декември 2003г., изм. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2004г., изм. ДВ. бр.14 от 20 Февруари 2004г., изм. ДВ. бр.88 от 4 Ноември 2005г., изм. ДВ. бр.104 от 27 Декември 2005г., изм. ДВ. бр.30 от 11 Април 2006г., изм. ДВ. бр.36 от 2 Май 2006г., изм. ДВ. бр.64 от 8 Август 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.105 от 22 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.108 от 29 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.59 от 20 Юли 2007г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.69 от 5 Август 2008г., изм. ДВ. бр.12 от 13 Февруари 2009г., изм. ДВ. бр.32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.41 от 2 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.42 от 5 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.75 от 18 Септември 2009г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.93 от 24 Ноември 2009г., изм. ДВ. бр.87 от 5 Ноември 2010г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г., изм. ДВ. бр.39 от 20 Май 2011г., изм. ДВ. бр.55 от 19 Юли 2011г., изм. ДВ. бр.99 от 16 Декември 2011г., изм. и доп. ДВ. бр.38 от 18 Май 2012г., изм. ДВ. бр.44 от 12 Юни 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.47 от 22 Юни 2012г., изм. ДВ. бр.53 от 13 Юли 2012г., изм. ДВ. бр.15 от 15 Февруари 2013г., изм. ДВ. бр.66 от 26 Юли 2013г., изм. и доп. ДВ. бр.16 от 25 Февруари 2014г., изм. ДВ. бр.53 от 27 Юни 2014г., изм. ДВ. бр.98 от 28 Ноември 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.10 от 6 Февруари 2015г., изм. ДВ. бр.14 от 20 Февруари 2015г., изм. ДВ. бр.37 от 22 Май 2015г., доп. ДВ. бр.61 от 11 Август 2015г., изм. ДВ. бр.95 от 8 Декември 2015г., изм. и доп. ДВ. бр.101 от 22 Декември 2015г., изм. ДВ. бр.30 от 15 Април 2016г., доп. ДВ. бр.75 от 27 Септември 2016г.

In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!

Get Adobe Flash player

Глава първа.
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. (1) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) С този закон се уреждат обществените отношения, свързани със собствеността, ползването, управлението, стопанисването, изграждането, ремонта, поддържането и финансирането на пътищата, както и с управлението на безопасността на пътната инфраструктура в Република България.
(2) Този закон не се прилага за:
1. (доп. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) улиците в населените места и селищните образувания, с изключение на онези от тях, които едновременно са участъци от републикански или общински пътища;
2. селскостопанските пътища, осигуряващи достъп до земеделски земи;
3. горските пътища;
4. частните пътища, неотворени за обществено ползване.


Чл. 2. (1) Пътищата образуват единна пътна мрежа и служат основно за превоз на пътници и товари.
(2) Пътната мрежа се развива съобразно транспортните и социалните потребности на обществото, инфраструктурата на населените места и изискванията в нормативните актове, свързани с националната сигурност, опазването на околната среда и безопасността на движението.

Чл. 3. (1) Пътищата са републикански и местни.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., доп. - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) Републикански пътища са автомагистралите, скоростните пътища и пътищата от първи, втори и трети клас, които осигуряват транспортни връзки от национално значение и образуват държавната пътна мрежа. Отделни републикански пътища са включени в трансевропейската пътна мрежа.
(3) Местните пътища са общински и частни, отворени за обществено ползване, които осигуряват транспортни връзки от местно значение и са свързани с републиканските пътища или с улиците.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Списъците на републиканските и общинските пътища и промените в тях се утвърждават от Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството след съгласуване с кметовете на общините.
(5) Класификацията на републиканските пътища се извършва при условия и по ред, определени от Министерския съвет.
(6) Промяната на републикански пътища в общински се утвърждава от Министерския съвет след съгласие на общинските съвети на съответните общини.
(7) (Нова - ДВ, бр. 87 от 2010 г.) Автомагистралите са национални обекти. Те са специално изградени и означени пътища за движение само на моторни превозни средства с високи скорости и притежават следните характеристики:
1. имат самостоятелни платна за движение във всяка посока с разделителна ивица между тях, като всяко платно е с най-малко две ленти за движение и със специална лента за аварийно спиране;
2. пресичането с други пътища, улици, железопътни и трамвайни линии е само на различни нива;
3. вливането и отливането на движението е само на определени места;
4. нямат директни връзки към съседните прилежащи територии;
5. (нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) имат площадки за краткотраен отдих;
6. (нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) имат предпазна телена ограда.
(8) (Нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) Скоростните пътища са национални обекти. Те са специално изградени и означени за движение пътища само на моторни превозни средства с високи скорости и притежават следните характеристики:
1. имат самостоятелни платна за движение във всяка посока с разделителна ивица между тях, като всяко платно е с най-малко две ленти за движение;
2. пресичането с други пътища, улици, железопътни и трамвайни линии е само на различни нива;
3. вливането и отливането на движението се осъществява само от пътни възли на различни нива;
4. връзките към прилежащи територии са чрез локално платно, отделено от директно трасе с разделителна ивица с широчина не по-малко от два метра;
5. имат предпазна телена ограда;
6. имат площадки за принудително спиране;
7. имат площадки за краткотраен отдих.
(9) (Нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) За изместване на участъци от мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, засегната при проектирането и изграждането на автомагистрали и скоростни пътища, се прилагат условията и редът на Закона за държавната собственост, Закона за устройство на територията, Закона за горите и Закона за опазване на земеделските земи за национални обекти по смисъла на Закона за държавната собственост.


Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., доп. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Участъците от републиканските и общинските пътища в границите на урбанизираните територии и селищните образувания имат ограничени връзки с уличната мрежа и движението по тях се осъществява с предимство.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Трасетата на републиканските и общинските пътища по уличната мрежа на населените места и селищните образувания се определят с общия устройствен план.


Чл. 5. (1) (Доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Пътищата (пътната инфраструктура) имат следните основни елементи:
1. (доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) обхват на пътя;
2. пътни съоръжения;
3. пътни принадлежности.
(2) Обхватът на пътя е площта, върху която са разположени земното платно и ограничителните ивици от двете му страни, заедно с въздушното пространство над него на височина, определена с нормите за проектиране на пътищата.
(3) Обхватът на пътя по дължината на пътните съоръжения за преместване на препятствия и над тунелите включва хоризонталната проекция на съоръжението върху терена и ограничителните ивици от двете страни на тази проекция.
(4) Ограничителните ивици по ал. 2 и 3 са с широчина до 2 м всяка.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Широчината на обхвата на пътя извън населените места и в границите на урбанизираните територии с нерегулирани съседни терени се определя с проекта на пътя.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., доп. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Широчината на обхвата на първостепенните улици, които са част от републиканските или общинските пътища, в границите на урбанизираните територии се определя с подробен устройствен план.
(6а) (Нова - ДВ, бр. 88 от 2000 г., доп. - ДВ, бр. 47 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) При изграждане на нови пътища или реконструкция на участъци от съществуващи, с изключение на автомагистралите и скоростните пътища, успоредно на платното за движение от двете страни могат да се изграждат велосипедни алеи. При реконструкция на съществуващите пътища велосипедните алеи се изграждат върху стабилизиран банкет. При строителство на нови пътища велосипедните алеи се включват в обхвата на пътното платно. Велосипедните алеи се отделят от платното за автомобилно движение с открит бордюр и/или предпазна ограда.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Пътните съоръжения и пътните принадлежности се разполагат в обхвата на пътя, с изключение на базите за поддържане на републиканските пътища, енергозахранващите и осветителните съоръжения заедно с прилежащите им терени и снегозащитните съоръжения, които могат да се разполагат извън него.


Чл. 6. (1) Републиканските и общинските пътища имат от двете си страни ограничителна строителна линия, която се разполага на 50 м при автомагистралите, на 25 м при останалите републикански пътища и на 10 м при общинските пътища, измерена хоризонтално и перпендикулярно на оста на пътя от края (ръба) на платното за движение или на лентата за аварийно спиране.
(2) Когато ограничителната строителна линия попада в обхвата на пътя, тя се измества и се разполага по външния край на ограничителната ивица.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) В границите на урбанизираните територии ограничителната строителна линия се определя с устройствените и застроителните планове.


Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Републиканските пътища извън границите на урбанизираните територии и селищните образувания имат от двете си страни обслужващи зони.
(2) Обслужващата зона обхваща ивицата земна площ с широчина 100 м при автомагистралите и 50 м при другите републикански пътища, измерена хоризонтално и перпендикулярно на оста на пътя от края на неговия обхват.
(3) По дължината на пътните съоръжения за преместване на препятствия, на специално уширените пътни участъци и на тунелите обслужващата зона по ал. 2 е с широчина 1000 м.
(4) Промяната на широчината на обслужващата зона се извършва плавно на дължината 1000 м преди началото и след края на участъка по ал. 3.

Глава втора.
СОБСТВЕНОСТ

Чл. 8. (1) Пътищата са публична и частна собственост.
(2) Републиканските пътища са изключителна държавна собственост.
(3) Общинските пътища са публична общинска собственост.
(4) Частните пътища са собственост на отделни юридически или физически лица.
(5) Собствеността на пътищата се разпростира върху всички основни елементи по условията на чл. 5.

Глава трета.
ПОЛЗВАНЕ

Чл. 9. (1) Пътищата са отворени за обществено ползване при спазване на реда и правилата, установени със Закона за движението по пътищата.
(2) Частните пътища могат да бъдат отворени за обществено ползване, когато това се налага от обществени интереси, по инициатива на съответния общински съвет и със съгласието на собственика при договаряне на взаимоотношенията. В договора задължително се включват клаузи, определящи вида и размера на дължимото обезщетение и задълженията на страните по поддържането и ремонта на пътя.
(3) Собствениците или администрацията, управляващи пътищата, могат да въвеждат временни забрани за обществено ползване на отделни пътища или участъци от тях при извършване на ремонтни работи, при природни бедствия и аварии, при неблагоприятен водотоплинен режим на настилката, при възникване на опасност за сигурността на движението и при провеждане на масови спортни мероприятия.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Агенция "Пътна инфраструктура" въвежда забрани за обществено и специално ползване на отделни пътища за някои видове пътни превозни средства, когато това е необходимо за осигуряване на безопасността на движението.
(5) Забрани по ал. 3 и 4 се въвеждат след съгласуване с органите на Министерството на вътрешните работи, а за специално уширените пътни участъци - и с Министерството на отбраната.
(6) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Контролът на организацията на движението и на дейностите по ал. 3 се осъществява от оправомощени длъжностни лица на службите за контрол на Министерството на вътрешните работи и на собственика на пътя (улицата, която едновременно е участък от републикански или общински път) или на администрацията, управляваща пътя, в съответствие с изискванията, определени с наредбата по чл. 3, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.


Чл. 10. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За преминаване по републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци, Министерският съвет може да въвежда само една от следните такси за определена категория пътни превозни средства:
1. такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса; заплащането на винетната такса дава право на едно пътно превозно средство да ползва за определен срок републиканските пътища, които са включени в трансевропейската пътна мрежа, както и такива, които са извън нея или по техни участъци; размерът на винетните такси, включително административните разходи, за всички категории превозни средства се определя от Министерския съвет, така че да не е по-висок от максималните размери, посочени в приложение № 1;
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) такса за изминато разстояние - ТОЛ такса; заплащането на ТОЛ таксата дава право на едно пътно превозно средство да измине разстояние между две точки от съответния път или пътен участък; таксата за изминато разстояние се определя в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и се определя за всеки отделен път или пътен участък.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Въвеждането на таксите по ал. 1 за преминаване по републикански пътища, които са извън трансевропейската пътна мрежа или по техни участъци, с цел управление на пътните потоци по паралелни (алтернативни) направления на трансевропейската пътна мрежа, не трябва да води до дискриминация по отношение на международния трафик и до нарушаване на конкуренцията между отделните превозвачи.
(3) Списъкът на пътищата за преминаване на пътни превозни средства с българска или чуждестранна регистрация, по които може да се събира такса за ползване на пътната инфраструктура - винетна такса, или такса за изминато разстояние - ТОЛ такса, се приема с решение на Министерския съвет. Списъкът се обнародва в "Държавен вестник".
(4) За ползване на отделни съоръжения по републиканските пътища по ал. 1 - мостове, тунели и/или планински проходи, посочени в списък, приет с решение на Министерския съвет и обнародван в "Държавен вестник", може да се въвежда такса за ползване на съответното съоръжение и/или проход. Тази такса не се въвежда за пътищата, за които се събира такса по ал. 1, т. 2.
(5) За специално ползване на републиканските пътища или на части от тях се събират отделни такси.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Размерът на таксите по ал. 1, 4 и 5 се определя от Министерския съвет с тарифа, а условията и редът за тяхното събиране - с наредба на Министерския съвет по предложение на министъра на финансите и министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(7) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Условията, редът и правилата за изграждане и функциониране на смесена система за заплащане на такса за изминато разстояние - ТОЛ такса за тежкотоварни моторни превозни средства и електронна винетка за леки моторни превозни средства, се определят с наредба на Министерския съвет в съответствие с изискванията на Директива 1999/62/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 юни 1999 г. относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури и Директива 2004/52/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 г. за оперативната съвместимост на електронни системи за пътно таксуване в Общността.

Чл. 10а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) (1) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.)
(2) Винетните такси се диференцират в зависимост от вида на пътното превозно средство, за което са предназначени, и от срока, за който е платена винетната такса.
(3) В зависимост от срока винетните такси биват годишна, месечна, седмична и дневна.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При заплащане на винетната такса се издава ценна книга, наречена "винетка", която удостоверява правото на ползване на републиканските пътища, като:
1. винетката се състои от две части; първата част е оформена за еднократно залепване в долния десен ъгъл на вътрешната страна на предното стъкло на пътното превозно средство и е осигурена срещу фалшифициране със защитни знаци; тя има и предназначението да удостоверява плащането на винетната такса пред контролните органи; втората част във вид на талон се съхранява от водача на пътното превозно средство и служи за доказателство за платена винетна такса при издаване на безплатен винетен стикер в случаите на счупване или кражба на предното стъкло на автомобила, както и при производствен дефект на винетния стикер;
2. собственикът или ползвателят на пътното превозно средство има право да ползва републиканските пътища на Република България, като преминава по тях или по техните участъци с пътното превозно средство само когато е заплатена винетна такса за съответния период и категория на пътното превозно средство и в долния десен ъгъл на предното стъкло на пътното превозно средство е залепен валиден винетен стикер;
3. при унищожаване на залепената част от годишния винетен стикер вследствие на производствен дефект на винетката, счупване или кражба на предното стъкло, след представяне на втората част от годишната винетка се издава безплатен годишен винетен стикер, валиден до изтичането на срока на първоначално издадения винетен стикер;
4. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 44 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) счупването или кражбата на предното стъкло се удостоверяват съответно със служебна бележка или с констативен акт на Главна дирекция "Национална полиция", а производственият дефект на винетката - при оглед, извършен от представители на съответното областно пътно управление на Агенция "Пътна инфраструктура";
5. безплатен годишен винетен стикер се издава на собственика или ползвателя на пътното превозно средство след представяне в съответното областно пътно управление на заявление за безплатна винетка, към което се прилагат копие от документа за собственост или ползване на пътното превозно средство, актът за констатиране на счупването, кражбата или производствения дефект, втората част на годишния винетен стикер и частта, която е била залепена на счупеното стъкло, или частта с фабричния дефект; при кражба на предното стъкло не се изисква представянето на първата част на винетния стикер.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Таксите по чл. 10, ал. 1 се заплащат за следните пътни превозни средства:
1. моторните превозни средства, които имат най-малко четири колела и са предназначени за превоз на пътници, моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат най-малко четири колела, както и такива моторни превозни средства с повишена проходимост;
2. моторните превозни средства с най-малко два моста, конструктивно предназначени за теглене, бутане, носене или задвижване на определени инструменти, прикачен инвентар, машини или ремаркета; към тях се отнасят колесните трактори, които могат да бъдат съоръжени за превоз на товари (самоходни шасита) и придружаващ персонал, и ремаркетата, включително полуремаркетата;
3. специализираните строителни машини, автокрановете, специализираните ремаркета за превоз на тежки или извънгабаритни товари и други специални автомобили, без тролейбусите;
4. колесните трактори и другите самоходни машини, когато се регистрират за движение по пътищата;
5. специализираните пътни превозни средства и строителни машини, които по принцип са предназначени за движение извън републиканските пътища, включително руднични и кариерни превозни средства, за времето, когато ползват републиканските пътища за придвижване на собствен ход, при условие че отговарят на техническите изисквания и на условията за безопасност на движението.
(7) Пътните превозни средства по ал. 6 се разделят на следните категории:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) пътни превозни средства по ал. 6, т. 1, предназначени за превоз на товари, както и превозни средства по ал. 6, т. 2, 3, 4 и 5 с 2 (две) и повече оси, които имат техническа допустима максимална маса 12 (дванадесет) или повече тона;
2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници с повече от 8 (осем) места за сядане, без мястото на водача, и пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари с 2 (две) оси, както и пътните превозни средства по ал. 6, т. 3, 4 и 5 с 2 (две) оси и/или които имат максимално допустима маса, по-малка от 12 (дванадесет) тона;
3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници, с не повече от 8 (осем) места за сядане, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост.
(8) Винетната такса се определя за всяко конкретно пътно превозно средство. Винетката, издадена срещу платената винетна такса, следва пътното превозно средство и в случай на прехвърляне на собствеността на пътното превозно средство, като запазва валидността си за срока, за който е издадена.
(9) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Когато пътно превозно средство от категория по ал. 7, т. 3 тегли едно или няколко ремаркета с технически обща допустима максимална маса над 3,5 т на едното или общо на състава от ремаркета, за състава се заплаща винетна такса като за пътно превозно средство по ал. 7, т. 2.
(10) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) За намаляване на вредното въздействие върху околната среда от пътните превозни средства при определяне размера на таксите в тарифата по чл. 10, ал. 6 Министерският съвет определя по-ниски такси за пътните превозни средства по ал. 7, т. 1 и 2, които отговарят на екологична категория "ЕВРО III", "ЕВРО IV", "ЕВРО V", "EEV" и по-висока.
(11) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Пътните превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2, които отговарят на екологична категория "ЕВРО 0", "ЕВРО I", "ЕВРО II", както и пътните превозни средства, за които не може да бъде доказана екологична категория по ал. 10, заплащат общия размер на таксите по чл. 10, ал. 6.
(12) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г., доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Правото да се заплати по-ниската такса съгласно ал. 10 за пътните превозни средства по ал. 7, т. 1 и 2, които отговарят на категория "ЕВРО III", "ЕВРО IV", "ЕВРО V", "EEV" и по-висока, се доказва с представяне на оригинал или нотариално заверено копие на свидетелството за регистрация на пътното превозно средство - Част I, когато в т. V9 е вписано с думи "ЕВРО/EURO III, IV, V" или "EEV", и/или със сертификат за съответствие по Резолюция СЕМТ/СМ(2001)9 Final, Резолюция СЕМТ/СМ(2005)9 FINAL, Резолюция ITF/TMB/TR(2008)12 и валиден сертификат за техническа изправност. При условие че в свидетелството за регистрация не е вписана категорията ЕВРО/EURO на пътното превозно средство и то не притежава валиден сертификат за съответствие, за всички пътни превозни средства с дата на първоначална регистрация след 30 септември 2001 г. се приема, че отговарят най-малко на категория "ЕВРО III" и могат да се ползват от правото да се заплаща по-ниска такса съгласно ал. 10.
(13) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" одобрява със заповед графичното оформление на различните групи и видове винетки. Заповедта за графичното оформление на различните групи и видове винетки за съответната година се обнародва в "Държавен вестник" в срок до 30 ноември на предходната година.

Чл. 10б. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 93 от 2009 г., в сила от 24.11.2009 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.11.2015 г.) За движение по републиканските пътища на пътни превозни средства на Министерството на вътрешните работи, на Националната служба за охрана, на Държавна агенция "Национална сигурност", на Неотложната медицинска помощ и на въоръжените сили не се заплащат такси по чл. 10.

Чл. 10в. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 41 от 2009 г., в сила от 01.07.2009 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Лице с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане се освобождава от заплащане на винетна такса за един лек автомобил - негова собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.) по ред, определен с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на труда и социалната политика.
(2) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При условията на ал. 1 от заплащане на винетна такса се освобождават лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 39 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.)

Чл. 10г. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За пътни превозни средства с чуждестранна регистрация не се събира такса по чл. 10, ал. 1, ако това е предвидено в международен договор или конвенция, по които Република България е страна.

Чл. 10д. (Нов. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За колесни трактори, тракторни ремаркета и друга самоходна техника, регистрирана за работа съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, не се заплаща такса по чл. 10, ал. 1.

Чл. 10е. (Нов - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Контролът на граничните контролно-пропускателни пунктове по изпълнение на задължението на пътните превозни средства с българска и чуждестранна регистрация за заплащане на таксите по чл. 10 се осъществява от длъжностни лица на Агенция "Митници".
(2) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Пътно превозно средство, което е пристигнало на граничен контролно-пропускателен пункт в направление да напусне територията на Република България, без да притежава валиден документ за платена такса по чл. 10, ал. 1, може да напусне страната само след заплащане на таксата за съответната категория съгласно чл. 10а, ал. 7 в специализираното звено на Агенция "Митници" на съответния граничен контролно-пропускателен пункт.
(3) (Нова - ДВ, бр. 75 от 2016 г., в сила от 27.09.2016 г.) В случай че дейностите по проверките, свързани с паспортно-визовия режим, се извършват на територията на съседна държава, Агенция "Митници" изпълнява задълженията си по ал. 1 и 2 на обособени места на републиканската пътна мрежа в граничната зона.

Чл. 10ж. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За пътно превозно средство, с което се извършва комбиниран транспорт по смисъла на чл. 56 от Закона за железопътния транспорт, не се заплаща съответната такса по чл. 10, ал. 1 при придвижването му от границата до най-близкия интермодален терминал и обратно, ако за конкретния превоз има издадено удостоверение за вътрешен комбиниран превоз на територията на Република България по образец, утвърден от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Чл. 10з. (Нов - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) (1) Националната система за събиране на такси за използване на пътната инфраструктура включва и Европейската услуга за електронно събиране на такса за изминато разстояние (ЕУЕСТ).
(2) Установените в Република България доставчици на ЕУЕСТ могат да предоставят ЕУЕСТ, след като бъдат регистрирани в национален електронен регистър на доставчиците на ЕУЕСТ, поддържан от Агенция "Пътна инфраструктура", и след сключването на договор с лицето, събиращо таксата за изминато разстояние.
(3) Споровете, възникнали между лицето, събиращо таксата за изминато разстояние за използване на пътната инфраструктура в Република България, и лицата, ползващи пътната инфраструктура, се разглеждат по реда на Закона за защита на потребителите.
(4) Споровете, възникнали между лицето, събиращо таксата за изминато разстояние за използване на пътната инфраструктура в Република България, и доставчиците на ЕУЕСТ, които са сключили договори или са в договорни взаимоотношения с това лице, се разглеждат от Помирителна комисия към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Съставът, функциите и дейността на комисията се определят с правилник, утвърден от министъра на регионалното развитие и благоустройството или от оправомощено от него длъжностно лице.
(5) При разглеждане на спорове Помирителната комисия има право да извършва проверка дали налаганите от лицето, събиращо таксата за изминато разстояние, договорни условия спрямо различните доставчици на ЕУЕСТ, са недискриминационни и отразяват коректно разходите и рисковете на страните по договора.
(6) Принципите на действие на ЕУЕСТ, техническите изисквания за оперативна съвместимост на ЕУЕСТ, създаването и поддържането на национален регистър на областите на ЕУЕСТ и национален регистър на доставчиците на ЕУЕСТ се уреждат с наредбата по чл. 10, ал. 7.

Чл. 11. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) (1) Концесия върху републиканските и общинските пътища или върху отделни участъци или пътни съоръжения от тях се предоставя при условията и по реда на Закона за концесиите.
(2) С решението за откриване на процедурата за предоставяне на концесията се определят условията и редът, при които концесионерът може да събира концесионна ТОЛ такса и/или да получава други плащания включително от страна на концедента.

Чл. 12. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.)

Чл. 13. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.)

Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) Концесионната територия обхваща конкретен републикански път или отделен негов участък и съответстващите им площи по чл. 5.
(2) В случаите, когато обект на концесия е автомагистрала, концесионната територия обхваща и площите, необходими за изграждане на крайпътни обслужващи комплекси, определени с техническата документация за изграждане на автомагистралата.
(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Обектът на концесия се определя въз основа на одобрен проект по чл. 126, ал. 6 от Закона за устройство на територията.

Чл. 15. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.)

Чл. 16. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.)

Чл. 17. (Отм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.)

Чл. 18. (1) Специалното ползване на пътищата се осъществява с разрешение на собственика или на администрацията, управляваща пътя.
(2) Физическите и юридическите лица заплащат такси за специалното ползване на пътищата, освен когато в международен договор, по който Република България е страна, е предвидено друго.
(3) Размерът на таксите по ал. 2 се определя от:
1. Министерския съвет - за републиканските пътища;
2. общинските съвети - за общинските пътища;
3. собствениците - за частните пътища.
(4) Лицата, получили разрешение за специално ползване, отстраняват за своя сметка всички причинени от тях повреди и нанесени щети по пътищата или възстановяват разходите за това, направени от администрацията, управляваща пътя.
(5) Специалното ползване на пътищата се извършва при условия и по ред, определени с наредба на Министерския съвет.

Глава четвърта.
УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 19. (1) Пътищата се управляват, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) републиканските пътища - от Агенция "Пътна инфраструктура";
2. общинските пътища - от кметовете на съответните общини;
3. частните пътища - от техните собственици.
(2) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Управлението на пътищата включва:
1. оперативно планиране на изграждането - проектиране и строителство, и поддържането на пътищата;
2. осигуряване на проекти и строителство на пътища, включително възлагане на обществени поръчки и предоставяне на концесии за тези дейности;
3. организиране, възлагане, финансиране и контрол на дейностите, свързани непосредствено с проектирането, изграждането, управлението, ремонта и поддържането на пътищата;
4. организиране и осъществяване защитата на пътищата, включително на пътните съоръжения и на принадлежностите на пътя;
5. осигуряване на общественото ползване на пътищата чрез регулиране и контрол на автомобилното движение, даване на разрешения и въвеждане на забрани за ползване на пътищата;
6. упражняване на контрол на превозните средства с оглед правилната експлоатация на пътищата и предпазването им от разрушаване;
7. осигуряване на информация и на прогнози за пътния трафик;
8. други дейности, определени с този закон и с правилника за прилагането му, които не са свързани с ползване и разпореждане.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Общините и собствениците на частни пътища съгласуват с Агенция "Пътна инфраструктура" проектите за изграждане и свързване на тези пътища с републикански пътища.

Чл. 19а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) (1) Министерският съвет определя държавната политика за планирането, изграждането, управлението и поддържането на пътната инфраструктура в Република България.
(2) В изпълнение на държавната политика по ал. 1 Министерският съвет:
1. приема:
а) стратегия за развитие на пътната инфраструктура;
б) средносрочна оперативна програма за изпълнение на стратегията;
2. предоставя концесии за републиканските пътища и за пътните съоръжения - държавна собственост (мостове и тунели).

Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министърът на регионалното развитие и благоустройството:
1. (доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) осъществяват държавната политика за развитието и за управлението на безопасността на пътната инфраструктура;
2. предлагат на Министерския съвет стратегия за развитие на пътната инфраструктура и средносрочна програма за изпълнението ?;
3. внасят в Министерския съвет проекти на закони и на подзаконови нормативни актове, уреждащи ползването и управлението на пътищата, съобразно техните компетентности.
(2) Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията поддържа и развива международните инициативи и сключва международни договори за изграждането на участъци от трансевропейската пътна мрежа на територията на страната, включително за трансграничните пътни връзки.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Министърът на регионалното развитие и благоустройството поддържа и развива международните инициативи, сключва и осигурява изпълнението на международни договори в областта на управлението, планирането, изграждането и поддържането на републиканските пътища.
(4) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Министърът на регионалното развитие и благоустройството и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията отговарят за изготвянето на проект на стратегия за развитие на пътната инфраструктура в съответствие с държавната политика.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Ръководителите на управляващите органи на оперативните програми могат да сключват споразумения с председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" за изпълнението на проекти, финансирани със средства от Европейския съюз.

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Националната агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет се преобразува в Агенция "Пътна инфраструктура" към министъра на регионалното развитие и благоустройството.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Агенция "Пътна инфраструктура", наричана по-нататък "агенцията", е юридическо лице на бюджетна издръжка към министъра на регионалното развитие и благоустройството, със седалище София и със специализирани звена: областни пътни управления и Институт по пътища и мостове.
(3) Агенцията:
1. (изм. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) подпомага министъра на регионалното развитие и благоустройството при разработването на проект на стратегия за развитие на пътната инфраструктура в съответствие с държавната политика;
2. осъществява управлението на републиканските пътища в съответствие със средносрочните оперативни програми;
3. проучва, анализира и прогнозира развитието на автомобилното движение по републиканските пътища;
4. изпълнява проекти, финансирани чрез оперативните програми "Транспорт" и "Регионално развитие";
5. (доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) организира провеждането на обществените поръчки за проектиране, оценки на въздействието върху пътната безопасност и одити за пътна безопасност, строителство, ремонт и поддържане на републиканските пътища, както и за научно-приложни изследвания и консултации, свързани с управлението на пътищата;
6. организира извършването на подготвителните действия, провеждането на процедурите, сключването на концесионните договори и контрола по тяхното изпълнение за републиканските пътища;
7. (отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.)
8. съгласува инвестиционни проекти, свързани с управлението на пътищата, както и за изграждане на пътни връзки с републиканските пътища, както и проекти, които налагат изместване на пътя или при реализацията на които се изискват допълнителни мерки за безопасността на движението по републиканските пътища;
9. (изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) подготвя списък и промени на републиканските пътища;
10. издава разрешения за специално ползване на републиканските пътища;
11. организира или контролира събирането на винетни такси, ТОЛ такси и другите такси, предвидени в този закон;
12. (отм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.)
13. (отм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.)
14. (изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) взаимодейства с органите на Министерството на вътрешните работи, други компетентни органи и Българската армия за осигуряване на движението по пътищата при стихийни бедствия, крупни промишлени аварии и положение на война;
15. осъществява функциите на държавна пътна администрация, представлява държавата в международните пътни организации и участва в разработването и изпълнението на международни договори във връзка с изграждане, поддържане и ползване на пътищата;
16. издава документи в рамките на своята компетентност;
17. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) организира планирането и възлагането на оценка на въздействието върху пътната безопасност и на одити за пътна безопасност на съответния етап от планирането, от инвестиционното проектиране, при въвеждане в пробна експлоатация на пътя и при неговата начална експлоатация в случаите, предвидени с този закон;
18. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) одобрява план за пътна безопасност и докладите на одиторите за пътна безопасност и взема съответните решения за всяка конкретна пътна инфраструктура;
19. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) извършва периодични инспекции за безопасност на пътната инфраструктура с оглед проверка на характеристиките, свързани с пътната безопасност, и установяване на несъответствията с тях, които налагат предприемане на мерки за предотвратяване на пътнотранспортни произшествия по пътищата от републиканската пътна мрежа, в случаите, предвидени с този закон.
(4) (Нова - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Министърът на регионалното развитие и благоустройството осъществява контрол върху дейността на агенцията, като:
1. утвърждава бюджета на агенцията;
2. приема отчета за изпълнение на бюджета на агенцията;
3. осъществява контрол върху изпълнението на бюджета на агенцията в рамките на своите компетенции;
4. приема годишния отчет за дейността на агенцията;
5. (нова - ДВ, бр. 55 от 2011 г.) одобрява тригодишна програма на агенцията за управление на пътищата и развитие на пътната инфраструктура в съответствие с приетата от Министерския съвет стратегия за развитие на пътната инфраструктура и годишен план за изпълнение на програмата от агенцията и контролира изпълнението им;
6. (предишна т. 5 - ДВ, бр. 55 от 2011 г.) осъществява и други контролни функции в рамките на правомощията му, предвидени в нормативен акт.

Чл. 21а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) (1) Агенцията се ръководи от управителен съвет.
(2) Управителният съвет се състои от председател и двама членове, които са с подходяща квалификация и професионален опит в областта на управлението, планирането, изграждането и поддържането на пътната инфраструктура или в управлението на публични и корпоративни структури.
(3) Агенцията се представлява от председателя на управителния съвет.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Договорите с председателя и членовете на управителния съвет се сключват, изменят и прекратяват от министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Чл. 21б. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) (1) Председател и член на управителния съвет на агенцията не може да бъде лице, което:
1. е поставено под запрещение;
2. е осъждано за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода;
3. заема длъжност или извършва дейност по чл. 19, ал. 6 от Закона за администрацията;
4. е свързано лице по смисъла на Търговския закон с търговец или съдружник или акционер в търговец, който участва в процедури за обществени поръчки или за концесии, провеждани от агенцията;
5. заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия;
6. е лишавано от правото да осъществява търговска дейност;
7. не е български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.
(2) Председателят и членовете на управителния съвет подават декларация за липса на обстоятелствата по ал. 1 при встъпване в длъжност и текущо на всеки 6 месеца. В тридневен срок от промяна на декларираните обстоятелства лицето подава декларация за това.
(3) При възникване на обстоятелство, което е несъвместимо с изискванията за заемане на длъжността по ал. 1, договорът на съответното лице се прекратява.

Чл. 21в. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) (1) Управителният съвет взема решения за:
1. организиране на разпределението и разходването на средствата за изпълнение на дейностите по планирането, изграждането, управлението и поддържането на републиканските пътища;
2. приемане на проекта на бюджет на агенцията;
3. извършване на разпоредителни сделки или отдаване под наем на имоти и вещи - държавна собственост, предоставени за управление на агенцията;
4. (изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) предложения до министъра на регионалното развитие и благоустройството за промени в списъка на републиканските пътища;
5. предложения за проекти на нормативни актове, уреждащи управлението, проектирането, строителството и поддържането на пътища;
6. одобряване на технически спецификации, технически указания и методически документи, свързани с изграждането, управлението, експлоатацията и поддържането на пътищата;
7. възлагане на обществени поръчки за проектиране, строителство, ремонт и поддържане на републиканските пътища, както и за управление на проекти, научно-приложни изследвания и консултации, свързани с управлението на пътищата;
8. изработване на проектите на решения за откриване на процедури за предоставяне на концесия, на обосновка, на обявление, на документация за участие и на концесионни договори за концесии на републикански пътища;
9. (изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) изготвяне, приемане и предоставяне на министъра на регионалното развитие и благоустройството ежегодно в срок до 31 март на годишен отчет за дейността на агенцията за предходната година;
10. (нова - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) изработване, приемане и представяне на министъра на регионалното развитие и благоустройството за одобряване проект на тригодишна програма на агенцията за управление на пътищата и развитие на пътната инфраструктура, в съответствие с приетата от Министерския съвет стратегия за развитие на пътната инфраструктура и годишен план за изпълнение на програмата от агенцията; програмата и планът се представят на министъра за одобряване в срок до 31 януари за предстоящия тригодишен период, съответно за предстоящата година.
(2) Управителният съвет взема и други решения, свързани с оперативното ръководство и дейността на агенцията.
(3) Управителният съвет взема решения с мнозинство от неговите членове.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Правилата за работата на управителния съвет се одобряват от министъра на регионалното развитие и благоустройството по предложение на управителния съвет.

Чл. 21г. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Председателят на управителния съвет на агенцията:
1. организира дейността на агенцията;
2. назначава и освобождава служителите на агенцията;
3. сключва договорите за обществени поръчки за проектиране, строителство, ремонт и поддържане на републиканските пътища, както и за управление на проекти, научно-приложни изследвания и консултации, свързани с управлението на пътищата, след решение на управителния съвет;
4. сключва концесионните договори за републикански пътища и представлява концедента по тях, включително като извършва контрола по изпълнение на концесионните договори;
5. сключва други договори и споразумения, необходими за дейността на агенцията;
6. организира и привежда в изпълнение решенията на управителния съвет;
7. решава други въпроси, предвидени в нормативен акт, които не са от изключителната компетентност на управителния съвет.

Чл. 21д. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Агенцията прилага Закона за администрацията, доколкото друго не е предвидено в този закон.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Правоотношенията на служителите с агенцията се уреждат при условията и по реда на Закона за държавния служител и на Кодекса на труда. За служителите по трудово правоотношение се прилага чл. 107а от Кодекса на труда.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Структурата, дейността и организацията на работа на агенцията и на нейната администрация се уреждат с правилник, приет от Министерския съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Чл. 21е. (Нов - ДВ, бр. 64 от 2006 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Помощен орган на агенцията е Експертният технико-икономически съвет, който разглежда, приема и предлага на управителния съвет за утвърждаване разработки и проекти за изграждане, ремонт и поддържане на републиканските пътища.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Експертният технико-икономически съвет изпълнява функциите на държавно-обществен орган в областта на пътищата в случаите, определени с решение на управителния съвет на агенцията.

Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Агенцията осъществява своята дейност чрез централна администрация и чрез специализираните звена по чл. 21, ал. 2.
(2) (Нова - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Дейността на централната администрация и на администрацията на областните пътни управления се осъществява от държавни служители и от лица, работещи по трудово правоотношение.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Ръководителите на звената по ал. 1 или упълномощени от тях длъжностни лица представляват агенцията във връзка с дейността, която осъществяват.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 01.07.2012 г.) Ръководителите на звената по ал. 1 или упълномощени от тях длъжностни лица представляват агенцията по съдебни дела, възникнали по правоотношения, свързани с тази дейност.

Чл. 23. Правомощията на кметовете по управлението на общинските пътища се определят с наредба на общинския съвет.

Чл. 24. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Имоти и вещи - държавна собственост, предоставени за управление на агенцията, могат да се отдават под наем с решение на управителния съвет на агенцията чрез търг или конкурс при условия и по ред, определени от Министерския съвет.
(2) Помещения и земи в границите на опорните пунктове могат да се предоставят за ползване по специален режим от служители на пътните управления при условия и по ред, определени в правилника за прилагането на закона.

Чл. 25. (1) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2000 г.) В зоната от оста на пътя до ограничителната строителна линия по чл. 6 се забранява извършването на всякакво строителство, подобрения или разширения на съществуващите обекти, освен тези, които са предназначени за обслужване на пътуващите, при условие, че е гарантирана безопасността на движението и са разрешени по реда на чл. 26.
(2) В обхвата на пътя се забранява:
1. извършването на каквито и да било работи по пътното платно, преди да бъдат поставени необходимите предупредителни и сигнални знаци;
2. поставянето и складирането на материали, които не са необходими за пътя или са резултат от битова или стопанска дейност в съседни имоти;
3. движението на верижни трактори и машини или коли с назъбени колела и железни грайфери, гуми с шипове по пътища с асфалтови покрития, освен в случаите на снегопочистване;
4. превозването на мокри товари, които наводняват пътното платно;
5. влизането в пътищата с непочистени машини и замърсяването на пътното платно, пътните съоръжения и пътните принадлежности с кал и други отпадъчни материали;
6. влаченето на дървета, слама и други подобни по пътното платно;
7. (нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) използването на пътните съоръжения и пътните принадлежности за рекламна дейност под каквато и да е форма.
(3) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Забранява се изграждането на крайпътни обекти и на пътни връзки към тях преди входа на тунела минимум на 300 м преди зоната на предупредителната вертикална сигнализация, както и изграждането на рекламни съоръжения преди входа на тунела минимум на 300 м преди зоната на предупредителната вертикална сигнализация над и около портала на тунела.
(4) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г., отм. - ДВ, бр. 47 от 2012 г.)
(5) (Нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) В обхвата и обслужващата зона на автомагистралите и скоростните пътища се разрешава изграждането и експлоатацията само на крайпътни обслужващи комплекси и на пътни връзки към тях. Отстоянията за изграждането на такива обекти се определят в наредбата по чл. 18, ал. 5.
(6) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) За предотвратяване на опасността от падащи дървета, които могат да застрашат сигурността на движението по републиканските пътища или живота и здравето на хората, с решение на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" се допуска премахването им в площите, попадащи между обхвата на пътя и ограничителната строителна линия. За решението се уведомява Изпълнителната агенция по горите.

Чл. 26. (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) За дейности извън специалното ползване на пътищата без разрешение се забраняват:
1. в обхвата на пътя:
а) засаждането или изсичането и изкореняването на дървета и храсти;
б) косенето на трева, пашата на добитък и брането на плодове;
в) поставянето на пътни знаци;
г) поставянето на възпоменателни плочи и знаци;
2. в обхвата на пътя и обслужващите зони:
а) изграждането на сгради и съоръжения, както и реконструкцията им;
б) добиването на кариерни и други материали;
в) (изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) изграждането на пътни връзки към съседни имоти, включително земеделски земи и горски територии.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) За дейности от специалното ползване на пътищата без разрешение се забраняват:
1. в обхвата на пътя и ограничителната строителна линия:
а) движението на извънгабаритни и тежки пътни превозни средства;
б) изграждането на рекламни съоръжения;
в) експлоатацията на рекламни съоръжения;
г) изграждането на нови и реконструкцията на съществуващи подземни и надземни линейни или отделно стоящи съоръжения на техническата инфраструктура;
д) експлоатацията на подземни и надземни линейни или отделно стоящи съоръжения на техническата инфраструктура;
е) временното ползване на части от пътното платно и на земи в обхвата на пътя;
2. в обхвата на пътя и обслужващите зони:
а) изграждането на търговски крайпътни обекти, включително на площадки за оказване на пътна помощ и пътни връзки към тях;
б) експлоатацията на търговски крайпътни обекти, включително на площадки за оказване на пътна помощ и пътни връзки към тях.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Разрешенията по ал. 1 и 2 се издават от управителния съвет на агенцията или от упълномощено от управителния съвет длъжностно лице от агенцията - за републиканските пътища, и от кметовете на съответните общини - за общинските пътища:
1. в 15-дневен срок от подаване на заявлението - за разрешенията по ал. 1, освен ако се налага допълнително проучване, но не по-късно от един месец;
2. в 30-дневен срок от подаване на заявлението - за разрешенията по ал. 2, т. 1, буква "г" и т. 2, буква "а", освен ако се налагат допълнителни проучвания, но не по-късно от три месеца, като за удължаването на срока заинтересуваното лице се уведомява писмено;
3. в 15-дневен срок от подаване на заявлението - за всички останали случаи.
(4) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.)
(5) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., предишна ал. 4, доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.) При внезапни повреди на подземни или надземни съоръжения на техническата инфраструктура, намиращи се в обхвата на пътя или в обслужващите зони, собственикът им може да започне възстановителните работи след разрешение от управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" - за републиканските пътища или от кмета на общината - за общинските пътища, при условие че е гарантирана безопасността на движението.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Управителният съвет на агенцията, съгласува проекти - пътна част за изграждане на пътни връзки, след представяне на писмено становище за проект за организация на движението от органите на пътната полиция при Министерството на вътрешните работи.
(7) Разрешенията се издават при следните условия:
1. да съществуват реални възможности за преминаване на тежкото и/или извънгабаритното превозно средство;
2. да са спазени изискванията на Закона за движението по пътищата, този закон, подзаконовите нормативни актове за неговото прилагане и нормите за проектиране на пътища;
3. при временното ползване на части от пътно платно:
а) този закон и Законът за движението по пътищата да не забраняват дейността, свързана с временното ползване на части от пътното платно;
б) за временното пресичане на пътя да има одобрен проект за пресичането.
4. (нова - ДВ, бр. 16 от 2014 г.) да е подадена декларация от собственика или ползвателя на пътното превозно средство по т. 1 или от лицето, което извършва превоза, съдържаща информация за габаритните размери, общата маса и натоварването на ос.
(8) Срокът на валидност на разрешенията е, както следва:
1. при превоз на тежки и извънгабаритни товари - 30 дни;
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) при извършване на строителство - две години;
3. при временното ползване на части от пътното платно и другите видове специално ползване на пътищата - по преценка на разрешаващия орган, съобразена с искането на заявителя;
4. (нова - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) при експлоатация на рекламни съоръжения, издадени при условията и по реда на наредбата по чл. 18, ал. 5 - десет години.
(9) (Изм. - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) Разрешенията се отнемат при неспазване на условията, предвидени в тях, и/или при неспазване на изискванията за извършване на съответната дейност, определени в наредбата по чл. 18, ал. 5.
(10) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Обжалването на отнемането на разрешенията и на отказите за тяхното издаване е при условията и по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(11) Министерският съвет определя с тарифа размера на таксите за издаване на разрешенията по ал. 1 и 2.

Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Агенция "Пътна инфраструктура" проучва интензивността на движението и контролира теглото, осовото натоварване и габаритните размери на пътните превозни средства чрез разполагане на определени места на устройства за отчитане на тези характеристики с оглед правилната експлоатация на пътищата и предпазването им от разрушаване, като събира такси при превишаване на допустимите стойности.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., отм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 16.10.2009 г.) На граничните контролно-пропускателни пунктове теглото, осовото натоварване и габаритните размери на пътните превозни средства се контролират от длъжностни лица на Агенция "Митници", като при превишаване на допустимите стойности се събират такси.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол по спазване на правилата за движение на пътищата са задължени да оказват съдействие на органите на Агенция "Пътна инфраструктура" при извършване на проверки по ал. 1.

Чл. 28. (Отм. - ДВ, бр. 88 от 2000 г.)

Глава четвърта "а".
НАЦИОНАЛНА КОМПАНИЯ "СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ"(НОВА - ДВ, БР. 55 ОТ 2011 Г., ОТМ. - ДВ, БР. 30 ОТ 2016 Г., В СИЛА ОТ 15.04.2016 Г.)

Глава четвърта "а".
НАЦИОНАЛНА КОМПАНИЯ "СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ" (НОВА - ДВ, БР. 55 ОТ 2011 Г.)

Чл. 28а. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28б. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28в. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28г. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28д. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28е. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28ж. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28з. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Чл. 28и. (Нов - ДВ, бр. 55 от 2011 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)

Глава пета.
ИЗГРАЖДАНЕ, РЕМОНТ, ПОДДЪРЖАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА БЕЗОПАСНОСТТА НА ПЪТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 39 ОТ 2011 Г.)
Чл. 29. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Агенцията и общините поддържат републиканските и общинските пътища съобразно транспортното им значение, изискванията на движението и опазването на околната среда.
Чл. 30. (1) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Агенцията осъществява дейностите по изграждането, ремонта и поддържането на републиканските пътища.
(2) (Нова - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г., отм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 16 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2015 г., в сила от 06.02.2015 г.) Агенцията и общините осъществяват съвместно по взаимна договореност дейностите по изграждането, поддържането и ремонта на републиканските пътища в границите на урбанизираните територии при условията и по реда, определени с правилника за прилагането на закона.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 55 от 2011 г.) Изграждането, ремонтът и поддържането на подземните съоръжения, тротоарите, велосипедните алеи, паркингите, пешеходните подлези, осветлението и крайпътното озеленяване по републиканските пътища в границите на урбанизираните територии се организират от съответната община.
(5) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2015 г., в сила от 06.02.2015 г.) Агенцията осъществява дейностите по текущ ремонт и зимно поддържане на републиканските пътища в границите на урбанизираните територии за населените места с население до 100 000 души.
(6) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2015 г., в сила от 06.02.2015 г.) При постигната взаимна договореност между агенцията и общините дейностите по ал. 5 могат да се осъществяват съвместно от тях при условията и по реда, определени с правилника за прилагането на закона.
Чл. 31. Изграждането, ремонтът и поддържането на общинските пътища се осъществяват от общините.

Чл. 32. Изграждането, ремонтът и поддържането на частните пътища се осъществяват от техните собственици.

Чл. 33. Изместването на отделни пътища или техни участъци във връзка с изграждането или реконструкцията на нови или съществуващи обекти е за сметка на инвеститора, който го е предизвикал.

Чл. 34. Изграждането, реконструкцията и ремонтът на пътните възли и кръстовища се извършват:
1. на новите пътни възли и кръстовища - със средства на собствениците на новите пътища;
2. на съществуващите пътни възли и кръстовища - съвместно от собствениците на пътищата по основното и второстепенното направление, като размерът на средствата за всеки от тях се определя по ред, установен в правилника за прилагането на закона;
3. на пътните връзки към крайпътните обекти за обслужване на пътници и превозни средства - от собствениците на тези обекти.

Чл. 35. (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Изграждането и поддържането на железопътните прелези по пътищата се извършва по ред, определен с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Чл. 36. (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Проектирането, строителството, ремонтът и поддържането на пътищата се извършват при спазване на техническите норми и правила, определени с наредби на министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Чл. 36а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2008 г., отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.)

Чл. 36б. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Управлението на безопасността на пътната инфраструктура включва задължително провеждането на следните процедури: оценка на въздействието върху пътната безопасност, одит за пътна безопасност, управление на безопасността на пътната мрежа и периодични инспекции за безопасност, възлагани или извършвани от агенцията.
(2) Процедурите, свързани с управлението на безопасността на пътната инфраструктура, се прилагат за републикански пътища (автомагистрали и пътища от първи и втори клас), които са част от трансевропейската пътна мрежа на територията на Република България, независимо дали се намират в етап на планиране, проектиране, строителство или експлоатация.
(3) Администрациите, управляващи пътя, могат да прилагат изискванията на ал. 1 за републиканските пътища, които не са част от трансевропейската пътна мрежа на територията на Република България, и за общинските пътища.

Чл. 36в. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Оценката на въздействието върху пътната безопасност за инфраструктурни проекти се извършва задължително на етап планиране преди одобряване на инвестиционните проекти за пътна инфраструктура или на съществено изменение на съществуващата пътна мрежа. Оценката на въздействието върху пътната безопасност включва извършването на стратегически сравнителен анализ на въздействието на нов път или на съществено изменение на съществуващата пътна мрежа върху безопасността на пътната мрежа.

Чл. 36г. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 01.07.2012 г.) Одитът за пътна безопасност на инфраструктурен проект е неразделна част от процеса на инвестиционното му проектиране и се извършва задължително на следните етапи: преди съгласуване и одобряване на инвестиционния проект - идеен и/или технически/работен, при въвеждане в пробна експлоатация на пътя и при неговата начална експлоатация.

Чл. 36д. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Одиторът по пътна безопасност трябва да отговаря на следните изисквания:
1. да притежава диплома от акредитирано висше училище с квалификация "строителен инженер";
2. (изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) да е преминал обучение за пътна безопасност по програма, утвърдена от министъра на регионалното развитие и благоустройството и от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията;
3. да притежава сертификат за професионална квалификация, издаден от висши училища, акредитирани по реда на Закона за висшето образование и провеждащи обучение по специалността "строителен инженер", въз основа на преминато обучение по т. 2 и успешно положен изпит.
(2) Одиторът по ал. 1 няма право да извършва одити на инфраструктурен проект, в случай че е участвал при неговото планиране, проектиране, строителство или експлоатация.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Одиторите по пътна безопасност преминават периодични курсове за допълнително обучение при условия и по ред, определени с наредба на министъра на регионалното развитие и благоустройството, съгласувана с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и с министъра на вътрешните работи.
(4) Обхватът и съдържанието на оценката на въздействието върху пътната безопасност и на одита за пътна безопасност, условията и редът за извършването им и за придобиване и признаване на професионалната квалификация на одиторите за пътна безопасност се определят с наредбата по ал. 3.

Чл. 36е. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Одиторът за пътна безопасност проверява съответствието на проектните характеристики на инфраструктурния проект с изискванията за пътна безопасност на всеки етап съгласно чл. 36г.
(2) Когато при проверката на съответния етап по ал. 1 се установи, че проектните характеристики на инфраструктурния проект отговарят на изискванията за пътна безопасност, одиторът изготвя доклад и заверява с подписа си проектната и/или екзекутивната документация.
(3) Когато при проверката на съответния етап по ал. 1 се установи, че проектните характеристики на инфраструктурния проект не отговарят на изискванията за пътна безопасност, одиторът изготвя доклад, в който посочва опасните и/или критични характеристики на проекта.
(4) Възложителят отговаря за отстраняване на опасните и/или критични характеристики на проекта преди края на съответния етап.
(5) Наличието на предпоставките по ал. 2 е основание за одобряване на проектите и за въвеждане на строежа в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията.

Чл. 36ж. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Преди сключването на договор за одит одиторът застрахова професионалната си отговорност за конкретен обект за вреди, причинени на участници в строителството и/или на трети лица, вследствие на неправомерни действия или бездействия при или по повод изпълнение на задълженията му.
(2) Застраховката се сключва за срока на договора за одит и при продължаването му се подновява до завършването на одита. Неподновяването на застраховката е основание възложителят да спре всички плащания, които дължи на одитора, или да прекрати договора за одита.
(3) Условията и редът за задължително застраховане на одитора по ал. 1,включително застрахователното покритие, изключените рискове, минималните застрахователни суми и премии, се определят с наредба на Министерския съвет.

Чл. 36з. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Агенция "Пътна инфраструктура" чрез териториалните си звена и съответните служби за контрол на безопасността на движението по пътищата на Министерството на вътрешните работи установяват и обезопасяват ежегодно участъците с висока концентрация на пътнотранспортни произшествия.
(2) Органите по ал. 1 извършват категоризиране на участъците от пътя с висока концентрация на произшествия и на безопасността на пътната инфраструктура най-малко веднъж на всеки три години въз основа на извършен тригодишен анализ от проведените инспекции при експлоатацията на пътната инфраструктура.
(3) Условията, редът и критериите за установяване и обезопасяване на участъците с висока концентрация на произшествия и за категоризиране безопасността на пътната инфраструктура се определят с наредбата по чл. 14, ал. 2 от Закона за движението по пътищата. С наредбата се определят и изискванията към протокола, съставян от службите за контрол на Министерството на вътрешните работи за всяко пътно произшествие, настъпило на пътната инфраструктура и предизвикало смърт.
(4) Пътните участъци с по-голям приоритет съгласно съставения списък в резултат на категоризирането на пътната инфраструктура с висока концентрация на произшествия и категоризирането на безопасността на пътната мрежа се оценяват от експертни екипи чрез инспекция на място, като най-малко един от членовете на експертния екип трябва да отговаря на изискванията на чл. 36д, ал. 1 и 2.

Чл. 36и. (Нов - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) (1) Агенция "Пътна инфраструктура" чрез областните пътни управления извършва периодични инспекции на пътищата в експлоатация с оглед установяване на свързаните с пътната безопасност характеристики и предотвратяването на произшествия, както и за проучване на възможното въздействие на ремонтни работи по пътя върху безопасността на пътния поток. Инспекциите се извършват най-малко два пъти годишно с оглед гарантиране на достатъчни равнища на безопасност на конкретната пътна инфраструктура.
(2) Условията и редът за създаване на организация за безопасност на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътната инфраструктура, видът и начинът на поставяне на пътна маркировка, пътни знаци, пътни светофари и други средства за сигнализация се определят с наредбата по чл. 3, ал. 3 от Закона за движението по пътищата.
(3) Условията и редът за използване на пътните светофари, пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране при организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване, се определят с наредбата по чл. 14, ал. 1 от Закона за движението по пътищата.
(4) Контролът върху дейностите по ал. 2 се осъществява от оправомощени длъжностни лица на службите за контрол на Министерството на вътрешните работи и на Агенция "Пътна инфраструктура".

Глава шеста.
ОТЧУЖДАВАНЕ И ВРЕМЕННО ПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ ЗА ПЪТИЩА
Чл. 37. (1) Недвижимите имоти - собственост на физически или юридически лица, необходими за изграждане и реконструкция на републиканските пътища, се отчуждават при условията и по реда на Закона за държавната собственост, а за общинските пътища - при условията и по реда на Закона за общинската собственост.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Предназначението на земеделските земи, необходими за изграждане и реконструкция на пътища, се променя по реда на Закона за опазване на земеделските земи, а за горските територии - по реда на Закона за горите.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Имоти в границите на урбанизираните територии се отчуждават при условия и по ред, определени със закон.

Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Земи извън границите на урбанизираните територии - собственост на физически или юридически лица, могат да се използват временно за нужди, свързани с изграждането, ремонта и поддържането на републиканските и общинските пътища, при условията и по реда на Закона за задълженията и договорите.
(2) Временното ползване на земи по ал. 1, които са земеделски, се урежда при условията и по реда на Закона за опазване на земеделските земи и правилника за неговото прилагане.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Временното ползване на горски територии по ал. 1 се урежда при условията и по реда на Закона за горите.
(4) За временното ползване на земи по ал. 1 собственикът сключва договор със:
1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.) управителния съвет на агенцията или упълномощено от управителния съвет длъжностно лице от агенцията - за републиканските пътища;
2. кмета на съответната община - за общинските пътища.
(5) В договора по ал. 4 се определят условията и срокът за ползване на земята, размерът на наема и дължимото обезщетение, ако такова се предвижда.
(6) Временното ползване на земи по ал. 1 се допуска за срок до 5 години, след което земите, възстановени съобразно тяхното предназначение, се връщат на собственика.

Чл. 39. (1) При стихийни бедствия и аварии, при които се прекъсва движението по пътя и за неговото възстановяване се налага да се построи обходен път, земите за временно ползване могат да се завземат преди започване на процедурата по чл. 38.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) Временното завземане на земи в случаите по ал. 1 се извършва въз основа на решение на управителния съвет на агенцията или заповед на упълномощено от управителния съвет длъжностно лице от агенцията - за републиканските пътища, и на кмета на общината - за общинските пътища, като на собствениците се дължи обезщетение.

Чл. 40. (1) Паричните обезщетения за отчуждени или временно използвани земи се изплащат от съответния инвеститор - при изграждане на нов път, или от собственика на пътя - при реконструкция или ремонт на съществуващ път.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., доп. - ДВ, бр. 55 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г., в сила от 15.04.2016 г.) Обезщетенията за отчуждените за нуждите на републиканските пътища недвижими имоти в границите на урбанизираните територии по чл. 37, ал. 1 се изплащат съвместно от агенцията и общините в частта, отнасяща се до платното за движение. Обезщетенията за частта извън платното за движение се изплащат от съответната община.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Не се дължат обезщетения за отчуждаване или за временно ползване на земи - собственост на държавата, за нуждите на републиканските пътища, с изключение на горски територии - държавна собственост, а на земи - общинска собственост, за нуждите на общински пътища.

Чл. 41. Собствениците или наемателите на имоти, намиращи се по-ниско от земното платно, са длъжни да осигурят нормално функциониране на водоотводните съоръжения.

Чл. 42. В земи, съседни на пътни участъци с интензивни снегонавявания, могат да се разполагат временно снегозащитни огради и съоръжения по реда на чл. 38.

Глава седма.
ФИНАНСИРАНЕ
Чл. 43. (1) Изграждането, реконструкцията, ремонтът и поддържането на републиканските и общинските пътища се финансират със средства от държавния бюджет, от бюджетите на общините, с безвъзмездно предоставени средства и със заеми от международни финансови институции.
(2) Бюджетните средства за финансиране на дейностите по ал. 1 се определят със закона за държавния бюджет за съответната година.

Чл. 44. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Източниците на финансиране на агенцията са:
1. субсидии от държавния бюджет и трансфери, предвиждани ежегодно в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година;
2. такси по чл. 10 и чл. 18, ал. 3, т. 1;
3. лихви;
4. дарения, помощи и други привлечени средства от местни и чуждестранни физически и юридически лица;
5. други средства, определени със закон или с акт на Министерския съвет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Средствата по ал. 1 се разходват за:
1. изграждане на нова пътна инфраструктура;
2. експлоатация, поддържане, ремонт и реконструкция на републиканските пътища;
3. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) административно-стопански и други разходи, свързани с дейността на агенцията.

Чл. 44а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.)

Чл. 44б. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.) Приходите от такси по този закон постъпват в приход по бюджета на агенцията.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)
(3) (Нова - ДВ, бр. 64 от 2006 г., отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.)

Чл. 44в. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.)
Чл. 44г. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., отм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)
Чл. 44д. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.)
Чл. 44е. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.)
Чл. 44ж. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.)
Чл. 44з. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г., отм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.)
Чл. 45. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)
Чл. 46. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)
Чл. 47. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)
Чл. 48. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)
Чл. 49. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) От бюджета на агенцията се финансират разходи при спазване на следните приоритети:
1. изплащане на българско дялово участие по финансиране на програми въз основа на сключени международни договори, по които Република България е страна;
2. изплащане на главница, лихви и такси по заеми, отпуснати от международни финансови институции по т. 1;
3. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) погашения на главница, лихви и такси по вътрешни заеми, които агенцията е получила;
4. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) изграждане, ремонт и поддържане на републиканските пътища, включително местата на пресичането им с железопътната мрежа;
5. изграждане, ремонт и поддържане на общинските пътища;
6. проучвателни, проектни и научноизследователски разработки по т. 4 и 5;
7. национални и общински програми за повишаване на безопасността на движението по републиканските и общинските пътища.
Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 14 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., отм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.)
(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Строителството, ремонтът и поддържането на общинските пътища се финансират със собствени бюджетни средства, целеви субсидии от централния бюджет и други източници.
(3) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Общините финансират програми за повишаване безопасността на движението по общинските пътища.
Чл. 51. Частните пътища се финансират със средства на техните собственици.

Глава осма.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 52. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Наказват се с глоба от 200 до 500 лв. физическите лица, които извършат или разпоредят да бъдат извършени следните дейности в обхвата на пътя:
1. изсичане и изкореняване на дървета и храсти, косене на трева и бране на плодове без разрешение на администрацията, която управлява пътя;
2. паша на добитък и опожаряване на растителността;
3. движение с непочистени от кал машини;
4. превозване на мокри товари, с които се овлажнява платното за движение;
5. превозване на насипни материали в превозни средства, позволяващи тяхното разпиляване;
6. поставяне и складиране на материали, които не са свързани с експлоатацията на пътя;
7. влачене на дървета и други предмети;
8. движение с верижни машини, освен при снегопочистване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 500 до 1000 лв.
Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 55 от 2011 г.) Наказват се с глоба от 1000 до 5000 лв., ако деянието не представлява престъпление, физическите лица, нарушили разпоредбите на чл. 25, чл. 26, ал. 1, т. 1, букви "в" и "г", т. 2, ал. 2 и ал. 5 и чл. 41 или които извършат или наредят да бъдат извършени следните дейности:
1. нанасяне на повреди или унищожаване на пътищата, пътните съоръжения и принадлежностите на пътя;
2. движение на извънгабаритни и тежки пътни превозни средства и товари без разрешение на собственика или администрацията, управляваща пътя;
3. разпиляване на вредни вещества, опасни за хората и околната среда;
4. извършване в обхвата на пътя на:
а) дейности, застрашаващи безопасността на движението, или използване на пътищата извън тяхното предназначение;
б) дейности, предизвикващи прекъсване, отклоняване или спиране на движението;
5. извършване в обхвата на пътя и обслужващите зони без разрешение на администрацията, управляваща пътя, на:
а) (изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) строителни и ремонтни работи по пътищата;
б) прокарване на нови и ремонт на съществуващи телеграфни, телефонни, електропроводни, въжени и други линии, кабели, продуктопроводи, водопроводи, напоителни и други канали;
в) (отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.)
г) (отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.)
6. разкриване на кариери на разстояние, по-малко от 300 м от оста на пътя и на по-малко от 1000 м от мостовете, без разрешение на администрацията, която управлява пътя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 2000 до 7000 лв.
(3) При нарушение по ал. 1, т. 4 и 5 администрацията, управляваща пътя, уведомява писмено районната дирекция за национален строителен контрол с искане за незабавно спиране на строителните работи при условия и по ред, определени в закон.
Чл. 54. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При нарушения по чл. 52 на юридическите лица и на едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 5000 лв., а при нарушения по чл. 53 - в размер от 3000 до 8000 лв.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При повторно нарушение по чл. 52 имуществената санкция е в размер от 2000 до 7000 лв., а по чл. 53 - в размер от 4000 до 12 000 лв.
(3) Работодателят е отговорен солидарно с работника или служителя за причинените от тях щети.
Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Невнесените такси по чл. 10 и таксите по чл. 18, с изключение на винетните такси, се събират от териториалните поделения на Националната агенция за приходите заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания и по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
Чл. 55а. (Нов - ДВ, бр. 16 от 2014 г.) (1) Лице, което не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства в декларацията по чл. 26, ал. 7, т. 4, се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер от 1000 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата или имуществената санкция е в размер от 2000 до 6000 лв.
Чл. 56. (1) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
(2) Нарушенията се установяват с актове, съставени от:
1. (доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 16.10.2009 г.) длъжностните лица на Агенция "Пътна инфраструктура" и на Агенция "Митници" - за нарушения по републиканските пътища;
2. длъжностните лица, определени от кмета на общината - за нарушенията по общинските пътища и по молба на собственика - за частните пътища.
(3) Наказателните постановления се издават:
1. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г.) за републиканските пътища - от управителния съвет на агенцията или от упълномощено от управителния съвет длъжностно лице от агенцията, съответно от директора на Агенция "Митници" или от упълномощено от него длъжностно лице от агенцията;
2. за общинските и частните пътища - от кмета на съответната община или от упълномощено от него длъжностно лице.
(4) Когато деянието съдържа признаци на престъпление, преписката се изпраща на прокурора за възбуждане наказателно преследване.
Чл. 57. (1) За нарушение по чл. 52, ал. 1 и по чл. 53, ал. 1 освен наложените санкции нарушителят се задължава в определен срок да отстрани последиците от нарушението.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) При неизпълнение на изискванията по ал. 1 последиците се отстраняват от администрацията, управляваща пътя, за сметка на нарушителя. За вземането си от нарушителя администрацията може да поиска издаване на заповед за незабавно изпълнение по реда на чл. 418 от Гражданския процесуален кодекс въз основа на извлечение от счетоводните си книги.
(3) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Стойността на извършените работи за отстраняване на последиците от нарушението се установява със счетоводни документи и/или извлечения от счетоводните книги.
(4) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) При извършване на дейности, определени от този закон като специално ползване на пътищата без разрешение на собственика на пътя или на администрацията, управляваща пътя, както и при неплащане на дължимите такси, се налагат следните санкции:
1. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) при извършване на строителни работи без разрешение, едновременно с прилагането на ал. 1 и 2 и на чл. 56 собственикът или администрацията, управляваща пътя, със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи, прекъсва достъпа до обекта или демонтира изграденото рекламно или друго съоръжение в обхвата на пътя и ограничителната строителна линия;
2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) в случаите на извършено строителство без разрешение администрацията, управляваща пътя, прекъсва достъпа до обекта или демонтира съоръжението;
3. (изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) при забавяне плащането на дължимите годишни такси по чл. 18, ал. 3 и продължаващо извършване на разрешеното специално ползване на пътя, администрацията, управляваща пътя, отнема издаденото разрешение и за сметка на нарушителя прекъсва достъпа до обекта или демонтира съответното рекламно или друго съоръжение;
4. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) демонтираните рекламни и други съоръжения се съхраняват в областните пътни управления и ако в срок до един месец от демонтирането не бъдат потърсени или не бъдат уредени взаимоотношенията по реда на този закон, те стават собственост на агенцията.
(5) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Демонтираните и съхранявани в областните пътни управления рекламни и други съоръжения, ако бъдат потърсени в срока по ал. 4, т. 4, се връщат на заинтересованото лице след заплащане на разходите за демонтаж и съхранение и след заплащане на предвидената санкция.
Чл. 58. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)

Допълнителни разпоредби


§ 1. По смисъла на този закон:
1. "Път" е ивицата от земната повърхност, която е специално пригодена за движение на превозни средства и пешеходци и отговаря на определени технически изисквания.
2. "Земно платно" е част от повърхността в обхвата на пътя, върху която са разположени: платното (платната) за движение; разделителните ивици; банкетите; тротоарите; разделителните и направляващите острови; зелените площи; крайпътните отводнителни и предпазни окопи; откосите; бермите и другите конструктивни елементи на пътя.
3. "Пътни съоръжения" са: водостоците; мостовете; виадуктите; естакадите; надлезите; подлезите; тунелите; подпорните и декоративните стени; укрепителните и водоотвеждащите устройства и пречиствателните съоръжения.
4. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) "Пътни принадлежности" са: базите за поддържане на републиканските пътища; пътните знаци; пътната маркировка; светофарните уредби; автономните телефонни колонки; крайпътните насаждения; аварийните площадки; крайпътните чешми и площадките за краткотраен отдих; енергозахранващите и осветителните съоръжения заедно с прилежащите им терени; предпазните огради, направляващите стълбчета, снегозащитните съоръжения; защитните огради и другите технически средства за организация и регулиране на движението.
5. (изм. - ДВ, бр. 88 от 2000 г.) "Ограничителна строителна линия" е линията, която определя площта от всяка страна на пътя, в която се въвежда разрешителен режим.
6. "Обслужваща зона" е земната повърхност встрани от края на обхвата на пътя, в която се въвежда разрешителен режим на ползване на имотите от техните собственици или от лицата с предоставено право на ползване.
7. "Обществено ползване на пътищата" е обичайното използване на пътищата за превоз на пътници и товари с общоприетите пътни превозни средства или за придвижване на пешеходци.
8. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) "Специално ползване на пътищата" е използването на пътищата за превозване на тежки и извънгабаритни товари или за осъществяване на други дейности в обхвата на пътя и в обслужващите зони, като: изграждане и експлоатация на търговски крайпътни обекти и на пътни връзки към тях, както и на площадки за оказване на пътна помощ и на пътни връзки към тях; изграждане и експлоатация на рекламни съоръжения; изграждане на нови и ремонт на съществуващи подземни и надземни линейни или отделно стоящи съоръжения и тяхната експлоатация в обхвата на пътя; временно ползване на части от пътното платно и земи в обхвата на пътя от други лица.
9. "Крайпътни обслужващи комплекси" са всички земни повърхности в близост до пътя заедно с разположените върху тях сгради и съоръжения за обслужване на пътуващите и на пътните превозни средства, като площадки за отдих, къмпинги, мотели, бензиностанции, заведения за хранене, магазини, пунктове за техническо обслужване на автомобили и пунктове за помощ на аварирали по пътя автомобили.

10. "Опорен пункт за поддържане" е сграда с прилежащ терен извън обхвата на пътя, която се използва от администрациите на пътните управления при изпълнение на дейностите, свързани с поддържането на републиканските пътища.
11. "Изграждане на пътищата" е дейност по създаването на нови материални активи, която включва проучването, проектирането и строителството на нови или реконструкцията на съществуващи пътища.
12. "Реконструкция на пътища" е дейност по разширяването и модернизирането на съществуващите материални активи, която включва цялостно преустройство на пътя и пътните съоръжения при запазване на основното направление на съществуващото трасе.
13. "Ремонт на пътищата" е дейност по възстановяването или подобряването на транспортно-експлоатационните качества на пътищата и привеждането им в съответствие с изискванията на движението.
14. "Поддържане на пътищата" е дейност по осигуряване на необходимите условия за непрекъснато, безопасно и удобно движение през цялата година, предпазване на пътищата от преждевременно износване, охрана и защита на пътищата, водене на техническата отчетност на пътищата.
15. "Пътно дело" включва изграждането, ремонта и поддържането на пътищата, както и дейностите по създаването и актуализирането на нормативната база, таксовата политика и научното обслужване на пътищата.
16. "Повторно" е нарушението, когато е извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което извършителят е наказан за нарушение от същия вид.
17. (нова - ДВ, бр. 88 от 2000 г.) "Стабилизиран банкет" е банкет с покритие, което не позволява затревяване.
18. (нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) "Концесионна ТОЛ такса" е такса, събирана от концесионера в съответствие с концесионния договор.
19. (нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) "Превозно средство с екологична категория "ЕВРО 0", "ЕВРО I", "ЕВРО II", "ЕВРО III", "ЕВРО IV", "ЕВРО V", "EEV" е превозно средство, което отговаря на ограниченията за емисии съгласно приложение № 2.
20. (нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) "Трансевропейска пътна мрежа" е дефинирана в част 2 от Приложение I към Решение № 1692/96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно общностните насоки за изграждането на трансевропейската транспортна мрежа, допълнено с Регламент 1791/2006 г. на Съвета.
21. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Инфраструктурен проект" е проект за изграждане на нова пътна инфраструктура или за съществено изменение (реконструкция, основен ремонт/рехабилитация) на съществуваща пътна мрежа, която оказва въздействие върху пътния поток.
22. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Оценка на въздействието върху пътната безопасност" е стратегически сравнителен анализ на въздействието на нов път или на съществено изменение на съществуващата пътна мрежа върху безопасността на пътната мрежа.
23. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Одит за пътна безопасност" е независима, подробна систематична проверка за техническа безопасност, свързана с проектните характеристики на пътен инфраструктурен проект, която обхваща всички етапи от планирането до началната експлоатация.
24. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Пробна експлоатация" е необходимият технологичен срок до един месец преди въвеждането на пътя в експлоатация за проверка на проектните характеристики.
25. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Начална експлоатация" е необходимият технологичен срок до един месец след въвеждането на пътя в експлоатация за проверка на проектните характеристики при експлоатационни условия.
26. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Категоризиране на участъци с висока концентрация на произшествия" е метод за установяване, анализиране и категоризиране на участъци с висока концентрация на произшествия от пътната инфраструктура, които са били в експлоатация повече от три години и по които са настъпили голям брой произшествия, предизвикали смърт, в съотношение с пътния поток.
27. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Категоризиране безопасността на пътната инфраструктура" е метод за установяване, анализиране и класифициране на части от съществуващата пътна мрежа чрез целенасочени инвестиции в пътните участъци с най-висока концентрация на произшествия и/или при които съотношението на ползите и разходите е най-високо (с най-висок потенциал) за намаляване на произшествията.
28. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Инспекция за безопасност" е обичайна периодична проверка на характеристиките и недостатъците, които налагат работи по поддръжка от съображения за безопасност.
29. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Пътна безопасност" е съвкупност от проектни и експлоатационни характеристики на републиканската пътна инфраструктура, които осигуряват безопасност на всички участници в движението.
30. (нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) "Лица или семейства, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст" са:
а) родител/родители (осиновител/осиновители);
б) семейство на роднини и близки или приемно семейство, в което децата са настанени по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
в) настойник или попечител, в случаите, когато и двамата родители са неизвестни, починали или лишени от родителски права.


§ 2. (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.)

Преходни и Заключителни разпоредби


§ 3. Този закон отменя Закона за пътищата (обн., ДВ, бр. 93 от 1969 г.; изм., бр. 37 от 1978 г., бр. 35 от 1996 г., бр. 87 от 1997 г., бр. 33 и 147 от 1998 г. и бр. 61 от 1999 г.).


§ 4. В § 7, т. 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за местното самоуправление и местната администрация (обн., ДВ, бр. 77 от 1991 г.; изм., бр. 24, 49 и 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г., бр. 122 от 1997 г., бр. 33, 130 и 154 от 1998 г. и бр. 67 и 69 от 1999 г.) думата "местните" се заменя с "общинските".


§ 5. В чл. 2, ал. 1, т. 5 от Закона за общинската собственост (обн., ДВ, бр. 44 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 55 от 1997 г., бр. 22 и 93 от 1998 г. и бр. 23, 56, 64, 67, 69 и 96 от 1999 г.) думата "местните" се заменя с "общинските".


§ 6. Закрива се фонд "Републиканска пътна мрежа", създаден със Закона за таксите върху течните горива за фонд "Републиканска пътна мрежа" и за Националния фонд за опазване на околната среда. Наличните средства се прехвърлят от фонд "Републиканска пътна мрежа" по бюджета на Изпълнителната агенция "Пътища".


§ 7. В Закона за таксите върху течните горива за фонд "Републиканска пътна мрежа" и за Националния фонд за опазване на околната среда (обн., ДВ, бр. 16 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 51 и 87 от 1997 г., бр. 147 от 1998 г. и бр. 26 и 61 от 1999 г.) се правят следните изменения:
1. Заглавието се променя на "Закон за таксите върху течните горива за Националния фонд за опазване на околната среда".
2. В чл. 1 се правят следните изменения:
а) алинея 1 се отменя;
б) алинея 3 се изменя така:
"(3) Тридесет на сто от таксите, набрани по този закон в Националния фонд за опазване на околната среда, се разходват в планинските райони целево за финансиране на екологични проекти.";
в) алинеи 4, 4а и 6 се отменят.
3. Членове 3 и 4 се изменят, както следва:
"Чл. 3. Производителите и вносителите на течни горива начисляват такси, които се внасят в Националния фонд за опазване на околната среда, върху:
1. автомобилните безоловни бензини - в размер 24 лв. на тон;
2. дизеловото гориво - в размер 14 лв. на тон;
3. котелното гориво и мазута с над 1 на сто сяра - в размер 22 лв. на тон;
4. автомобилните оловни бензини, както следва:
а) бензин А-91 - в размер 37 лв. на тон;
б) бензин А-98 - в размер 48 лв. на тон;
5. промишления газьол - в размер 13 лв. на тон.
Чл. 4. (1) Производителите на автомобилни бензини, дизелово гориво, промишлен газьол, котелно гориво и мазут с над 1 на сто сяра начисляват таксите по този закон за реализираните от тях количества в страната.
(2) Вносителите на течните горива по ал. 1 внасят в Националния фонд за опазване на околната среда или обезпечават таксите по този закон преди митническото им оформяне.
(3) Митническите органи упражняват контрола по ал. 2.
(4) Производителите на течни горива извършват доставки само след заплащане от купувачите на таксите по сметките на Националния фонд за опазване на околната среда.
(5) Купувачите на течни горива по ал. 1 внасят преди доставките дължимите такси по сметките на Националния фонд за опазване на околната среда."
4. Членове 7 и 8 се изменят така:
"Чл. 7. (1) Актът за установяване на административните нарушения се съставя от длъжностни лица, определени от министъра на околната среда и водите.
(2) Наказателното постановление се издава от министъра на околната среда и водите или от упълномощено от него длъжностно лице.
(3) Съставянето на актовете, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Чл. 8./span>. Събраните глоби и имуществени санкции по чл. 6, ал. 2 се внасят в Националния фонд за опазване на околната среда."
5. Параграф 3 от преходните и заключителните разпоредби се изменя така:
"§ 3. Министерският съвет приема наредба за набирането, разходването и управлението на средствата по Националния фонд за опазване на околната среда."


§ 8. В Закона за държавната собственост (обн., ДВ, бр. 44 от 1996 г.; изм., бр. 104 от 1996 г., бр. 55, 61 и 117 от 1997 г., бр. 93 и 124 от 1998 г., бр. 67 от 1999 г., бр. 9 и 12 от 2000 г.) в чл. 34 ал. 1 се изменя така:
"(1) Заинтересуваното учреждение прави мотивирано искане до министъра на финансите и министъра на регионалното развитие и благоустройството за отчуждаване на имота. Областният управител по местонахождение на имота в 14-дневен срок дава мнение по основателността на искането."


§ 9. В Закона за опазване на земеделските земи (обн., ДВ, бр. 35 от 1996 г.; изм., бр. 14 от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 20 се създава ал. 6:
"(6) При строителство на нови пътища процедурата за определяне на трасе и за промяна на предназначението на земеделските земи може да започне след издаване на положително решение по ОВОС, взето въз основа на предварителен доклад за ОВОС."
2. В чл. 24 се създава ал. 4:
"(4) За строителство на нови републикански пътища, при наличие на утвърден генерално-застроителен план или парцеларен план, предложението за промяна на предназначението на земеделски земи може да се внесе едновременно с предложението за утвърждаване на окончателно трасе по чл. 19."


§ 10. В Закона за опазване на околната среда (обн., ДВ, бр. 86 от 1991 г.; попр., бр. 90 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 100 от 1992 г., бр. 31 и 63 от 1995 г., бр. 13, 85 и 86 от 1997 г., бр. 62 от 1998 г., бр. 12 и 67 от 1999 г.) се правят следните допълнения:
1. В приложението към чл. 20, ал. 1, т. 1 "Проекти, подлежащи на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) по глава четвърта":
а) в т. 26.1 след думите "Строителство на" се добавя "нови";
б) в т. 26.2 след думите "Строителство на" се добавя "нови".
2. В чл. 23а се създава ал. 3:
"(3) За строителство на пътища компетентният орган организира обсъждане само на резултатите от предварителния доклад за оценка на въздействието върху околната среда."


§ 11. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 66 от 2013 г., в сила от 26.07.2013 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) Изпълнението на закона се възлага на министъра на финансите, министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на регионалното развитие и благоустройството.


§ 12. Министерският съвет приема правилник и наредби за прилагането на закона в 6-месечен срок от влизането му в сила.
-------------------------
Законът е приет от ХХХVIII Народно събрание на 16 март 2000 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 9 ОТ 2003 Г.)

§ 3. Законът по чл. 10, ал. 4, както и съответстващите промени в Закона за местните данъци и такси и Закона за движението по пътищата се приемат в срок до 30 септември 2003 г.


§ 4. До три години след въвеждане на таксата по чл. 10, ал. 3 размерът на таксата за регистрирани в страните - членки на Европейския съюз, и в Република България моторни превозни средства се изравнява.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 6 ОТ 2004 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 64 ОТ 2006 Г., ДОП. - ДВ, БР. 105 ОТ 2006 Г.)

§ 15. От 1 април 2004 г. за преминаване по републикански пътища или пътни участъци от пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 с българска или с чуждестранна регистрация могат да се събират само таксите по чл. 10, ал. 2 - 5, с изключение на таксите за ползване на пътни принадлежности.


§ 16. От 1 април 2004 г. за преминаване по републикански пътища или пътни участъци от пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 2 с българска или с чуждестранна регистрация могат да се събират само таксите по чл. 10, ал. 2 - 5, с изключение на таксите за ползване на пътни принадлежности.


§ 17. От 1 януари 2005 г. за преминаване по републиканските пътища или пътни участъци от пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 3 с българска или с чуждестранна регистрация могат да се събират само таксите по чл. 10, ал. 2 - 5, с изключение на таксите за ползване на пътни принадлежности.


§ 18. Винетните такси се заплащат за всички превозни средства, посочени в този закон - с българска и с чуждестранна регистрация, както следва:
1. от 1 април 2004 г. се въвежда винетна такса (годишна, месечна и седмична) за всички пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2;
2. от 1 януари 2005 г. се въвежда винетна такса (годишна, месечна и седмична) за всички пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 3;
3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) от 1 януари 2007 г. се въвежда и дневна винетна такса за всички пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2.


§ 19. До 1 януари 2005 г. вместо предвидените в този закон винетки могат да се издават заместващи удостоверителни документи на хартиен носител, издадени от Изпълнителната агенция "Пътища", по ред, определен с наредбата по чл. 10, ал. 7.


§ 20. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2006 г.) До 1 януари 2007 г. контролът по спазване на задължението за движение на пътните превозни средства с чуждестранна регистрация по републиканските пътища след заплащане на винетна такса се осъществява само на граничните контролно-пропускателни пунктове от специализираните звена на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура".


§ 21. Пътните съоръжения по чл. 10, ал. 4 са тези, които са построени и въведени в експлоатация след 1 януари 2004 г.


§ 22. Разпоредбата на чл. 10, ал. 4 от § 2 не се прилага за Дунав мост Русе - Гюргево.


§ 23. Министерският съвет по предложение на министъра на финансите извършва произтичащите от измененията на този закон промени по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и бюджетните взаимоотношения на централния бюджет с бюджетите на общините за 2004 г.


§ 24. Навсякъде в закона думите "чертите на населените места" и "границите на населените места" се заменят с "границите на урбанизираните територии".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ АДМИНИСТРАТИВНОПРОЦЕСУАЛНИЯ КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 30 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 12.07.2006 Г.)

§ 142. Кодексът влиза в сила три месеца след обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на:
1. дял трети, § 2, т. 1 и § 2, т. 2 - относно отмяната на глава трета, раздел II "Обжалване по съдебен ред", § 9, т. 1 и 2, § 11, т. 1 и 2, § 15, § 44, т. 1 и 2, § 51, т. 1, § 53, т. 1, § 61, т. 1, § 66, т. 3, § 76, т. 1 - 3, § 78, § 79, § 83, т. 1, § 84, т. 1 и 2, § 89, т. 1 - 4, § 101, т. 1, § 102, т. 1, § 107, § 117, т. 1 и 2, § 125, § 128, т. 1 и 2, § 132, т. 2 и § 136, т. 1, както и § 34, § 35, т. 2, § 43, т. 2, § 62, т. 1, § 66, т. 2 и 4, § 97, т. 2 и § 125, т. 1 - относно замяната на думата "окръжния" с "административния" и замяната на думите "Софийския градски съд" с "Административния съд - град София", които влизат в сила от 1 март 2007 г.;
2. параграф 120, който влиза в сила от 1 януари 2007 г.;
3. параграф 3, който влиза в сила от деня на обнародването на кодекса в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА КОНЦЕСИИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 36 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2006 Г.)

§ 23. Законът влиза в сила от 1 юли 2006 г., с изключение на чл. 42, ал. 3 и чл. 58, ал. 4, които влизат в сила от датата на присъединяване на Република България към Европейския съюз.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 64 ОТ 2006 Г.)

§ 30. Закрива се фонд "Републиканска пътна инфраструктура" - второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на регионалното развитие и благоустройството. Наличните средства на закрития фонд "Републиканска пътна инфраструктура" се прехвърлят по бюджета на Фонд "Републиканска пътна инфраструктура", създаден с този закон.


§ 31. (1) Фонд "Републиканска пътна инфраструктура" е правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията на преобразуваната Изпълнителна агенция "Пътища" по баланса и отчета към датата на влизане в сила на този закон.
(2) Трудовите правоотношения с работниците и служителите в преобразуваната Изпълнителна агенция "Пътища" се уреждат при условията и по реда на чл. 123 от Кодекса на труда.
(3) Служебните правоотношения със служителите в преобразуваната Изпълнителна агенция "Пътища" се преобразуват в трудови в 14-дневен срок от датата на влизане в сила на този закон. Придобитите от тях рангове и неизползваните отпуски се запазват.
(4) Преобразуването на служебното правоотношение в трудово се извършва въз основа на писмено заявление, подадено в тридневен срок от получаването на уведомление, че служителят е на длъжност, определена за заемане по трудово правоотношение съгласно утвърдено длъжностно разписание.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2007 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 108 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2007 г.)

§ 106. Законът влиза в сила от 1 януари 2007 г., с изключение на § 103 и 104, които влизат в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ГРАЖДАНСКИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 59 ОТ 2007 Г., В СИЛА ОТ 01.03.2008 Г.)

§ 61. Кодексът влиза в сила от 1 март 2008 г., с изключение на:
1. част седма "Особени правила относно производството по граждански дела при действие на правото на Европейския съюз";
2. параграф 2, ал. 4;
3. параграф 3 относно отмяната на глава тридесет и втора "а" "Особени правила за признаване и допускане изпълнение на решения на чуждестранни съдилища и на други чуждестранни органи" с чл. 307а - 307д и част седма "Производство за връщане на дете или за упражняване на правото на лични отношения" с чл. 502 - 507;
4. параграф 4, ал. 2;
5. параграф 24;
6. параграф 60,
които влизат в сила три дни след обнародването на кодекса в "Държавен вестник".

Допълнителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 43 ОТ 2008 Г.)

§ 16. Този закон въвежда изискванията на Директива 1999/62/ЕС на Европейския парламент и на Съвета относно заплащането на такси от товарни автомобили за използване на определени инфраструктури, изменена с Директива 2006/38/EC на Европейския парламент и на Съвета.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 43 ОТ 2008 Г.)

§ 17. Министерският съвет определя таксите по чл. 10а, ал. 10 за пътните превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2, които отговарят на екологична категория "ЕВРО III", "ЕВРО IV", "ЕВРО V", "ЕЕV" и по-висока, не по-късно от 2010 г.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


§ 22. Параграф 4, относно чл. 10в, влиза в сила от 1 януари 2009 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 69 ОТ 2008 Г.)

§ 32. Закрива се фонд "Републиканска пътна инфраструктура", второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на финансите. Наличните средства на закрития фонд "Републиканска пътна инфраструктура" се прехвърлят по бюджета на Национална агенция "Пътна инфраструктура", създадена с този закон.


§ 33. (1) Национална агенция "Пътна инфраструктура" е правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията на закрития с този закон фонд "Републиканска пътна инфраструктура" по баланса и отчета към датата на влизане в сила на този закон.
(2) Трудовите правоотношения с работниците и служителите в закрития фонд "Републиканска пътна инфраструктура" се уреждат при условията и по реда на чл. 123 от Кодекса на труда.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС

(ОБН. - ДВ, БР. 12 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 01.05.2009 Г., ДОП. - ДВ, БР. 32 ОТ 2009 Г.)

§ 68. (Доп. - ДВ, бр. 32 от 2009 г.) Законът влиза в сила от 1 май 2009 г., с изключение на § 65, 66 и 67, които влизат в сила от датата на обнародването на закона в "Държавен вестник" и § 2 - 10, § 12, т. 1 и 2 - относно ал. 3, § 13 - 22, § 24 - 35, § 36, ал. 1 - 4, § 37 - 51, § 52, т. 1 - 3, т. 4, буква "а", т. 7, буква "е" - относно ал. 10 и 11, т. 8, буква "а", т. 9 и 12 и § 53 - 64, които влизат в сила от 1 януари 2010 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО

(ОБН. - ДВ, БР. 41 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 02.06.2009 Г.)

§ 96. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник", с изключение на:
1. параграфи 3, 5, 6 и 9, които влизат в сила от 1 януари 2009 г.;
2. параграфи 26, 36, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 65, 66, 69, 70, 73, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 88, 89 и 90, които влизат в сила от 1 юли 2009 г.;
3. параграф 21, който влиза в сила от 1 юни 2010 г.

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 75 ОТ 2009 Г.)

§ 28. Навсякъде в закона думите "министъра на транспорта" се заменят с "министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 75 ОТ 2009 Г.)

§ 29. (1) Бюджетните кредити от бюджета на Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет, преобразувана с този закон, се прехвърлят по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
(2) Агенция "Пътна инфраструктура" към министъра на регионалното развитие и благоустройството е правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията, включително на правата и задълженията по сключените договори на Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет по баланса и отчета към датата на влизане в сила на този закон.
(3) Трудовите правоотношения с работниците и служителите в Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет се уреждат при условията и по реда на чл. 123 от Кодекса на труда, с изключение на тези по ал. 4.
(4) Трудовите правоотношения с работниците и служителите от Управление "Пътни такси и разрешителни" в Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет се прекратяват при условията и по реда на чл. 328, ал. 1, т. 2 от Кодекса на труда от влизането в сила на измененията в Устройствения правилник на Агенция "Митници".


§ 30. Правомощията на надзорния съвет, на изпълнителния директор и на заместник изпълнителните директори на Национална агенция "Пътна инфраструктура" към Министерския съвет се прекратяват от датата на влизане в сила на този закон.

Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 82 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 16.10.2009 Г.)

§ 4. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

(ОБН. - ДВ, БР. 93 ОТ 2009 Г., В СИЛА ОТ 24.11.2009 Г.)

§ 100. Законът влиза в сила един месец след обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на § 1, 2, 21, 36, 39, 41, 44, 45, 49, 50, 51, 53, 55, 56, 57, 59, 62, 63, 64, 65, 70 и 91, които влизат в сила от деня на обнародването му.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 19 ОТ 2011 Г., В СИЛА ОТ 09.04.2011 Г.)

§ 42. Законът влиза в сила в едномесечен срок от обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на:
1. параграф 3, § 9, ал. 9 - 11 и § 16, т. 41, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник";
2. чл. 14, ал. 1, т. 2, чл. 115, ал. 1, т. 2, чл. 116, ал. 2, чл. 183, ал. 2, т. 3 и чл. 249, ал. 5, т. 3, които влизат в сила от 1 януари 2016 г.

Допълнителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 39 ОТ 2011 Г.)

§ 16. Този закон въвежда изискванията на Директива 2008/96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г.относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури (ОВ, L 319/59 от 29 ноември 2008 г.).


§ 17. Изискванията и процедурите по този закон, свързани с управлението на безопасността на пътната инфраструктура, не се прилагат за тунелите по републиканските пътища, които са част от трансевропейската пътна мрежа на територията на Република България, определени в Наредба № 1 за минималните изисквания за безопасност в тунели по републиканските пътища, които съвпадат с трансевропейската пътна мрежа на територията на Република България (обн., ДВ, бр. 34 от 2007 г.; изм., бр. 58 от 2007 г. и бр. 102 от 2008 г.).

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 39 ОТ 2011 Г.)

§ 18. Разпоредбата на § 11 относно чл. 36г влиза в сила от 1 юли 2012 г.


§ 19. Наредбата по чл. 36д, ал. 3 се приема в тримесечен срок след влизането в сила на този закон.


§ 20. Наредбата по чл. 36ж, ал. 3 се приема в 6-месечен срок след влизането в сила на този закон.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 55 ОТ 2011 Г., ИЗМ. - ДВ, БР. 101 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 22.12.2015 Г.)

§ 11. (1) Ръководителят на управляващия орган на Оперативна програма "Транспорт" и изпълнителният директор на Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" подписват оперативно споразумение за изпълнението на проекти, финансирани от Оперативна програма "Транспорт", Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз след включване на компанията като бенефициент по Оперативна програма "Транспорт".
(2) Правата и задълженията на Агенция "Пътна инфраструктура" по подготовката и изграждането на автомагистрала "Струма", на неизградената част от автомагистрала "Хемус" в участъка от град Ябланица до пресичането северно от град Шумен с път І-7 "Граница Румъния - о.п.Силистра - о.п.Шумен - Върбица - о.п.Ямбол - Лесово - Граница Турция" и на автомагистрала "Черно море" се прехвърлят от Агенция "Пътна инфраструктура" на Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" в едномесечен срок от подписването на оперативното споразумение по ал. 1.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г.)


§ 12. В едномесечен срок от подписването на оперативното споразумение по § 11, ал. 1 Агенция "Пътна инфраструктура" предава на компанията цялата налична документация за проектите по чл. 28б, ал. 1.


§ 13. Агенция "Пътна инфраструктура" и Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" изработват, приемат и представят на министъра на регионалното развитие и благоустройството за одобряване проект на програмите си в тримесечен срок от влизането в сила на този закон.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2012 Г.

(ОБН. - ДВ, БР. 99 ОТ 2011 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2012 Г.)

§ 100. Законът влиза в сила от 1 януари 2012 г., с изключение на § 76, който влиза в сила от 15 декември 2011 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ

(ОБН. - ДВ, БР. 38 ОТ 2012 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2012 Г.)

§ 84. (В сила от 18.05.2012 г.) В срок до един месец от обнародването на този закон в "Държавен вестник":
1. Министерският съвет привежда Класификатора на длъжностите в администрацията в съответствие с този закон;
2. компетентните органи привеждат устройствените актове на съответната администрация в съответствие с този закон.


§ 85. (1) Правоотношенията с лицата от администрациите по Закона за радиото и телевизията, Закона за независимия финансов одит, Закона за електронните съобщения, Закона за Комисията за финансов надзор, Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравното осигуряване, Закона за подпомагане на земеделските производители и Закона за пътищата се уреждат при условията и по реда на § 36 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител (ДВ, бр. 24 от 2006 г.).
(2) С акта за назначаването на държавния служител се:
1. присъжда определения в Класификатора на длъжностите в администрацията минимален ранг за заеманата длъжност, освен ако служителят притежава по-висок ранг;
2. определя индивидуална основна месечна заплата.
(3) Допълнително необходимите средства за осигурителни вноски на лицата по ал. 2 се осигуряват в рамките на разходите за заплати, възнаграждения и осигурителни вноски по бюджетите на съответните разпоредители с бюджетни кредити.
(4) Министерският съвет да извърши необходимите промени по извънбюджетната сметка на Държавен фонд "Земеделие", произтичащи от този закон.
(5) Органите на управление на Националния осигурителен институт и на Националната здравноосигурителна каса да извършат необходимите промени по съответните бюджети, произтичащи от този закон.
(6) Неизползваните отпуски по трудовите правоотношения се запазват и не се компенсират с парични обезщетения.


§ 86. (1) В едномесечен срок от влизането в сила на този закон индивидуалната основна месечна заплата на служителя се определя така, че същата, намалена с дължимия данък и задължителните осигурителни вноски за сметка на осигуреното лице, ако са били дължими, да не е по-ниска от получаваната до този момент брутна месечна заплата, намалена с дължимите задължителни осигурителни вноски за сметка на осигуреното лице, ако са били дължими, и дължимия данък.
(2) В брутната заплата по ал. 1 се включват:
1. основната месечна заплата или основното месечно възнаграждение;
2. допълнителни възнаграждения, които се изплащат постоянно заедно с полагащата се основна месечна заплата или основно месечно възнаграждение и са в зависимост единствено от отработеното време.


§ 87. Законът влиза в сила от 1 юли 2012 г. с изключение на § 84, който влиза в сила от деня на обнародването на закона в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ

(ОБН. - ДВ, БР. 44 ОТ 2012 Г., В СИЛА ОТ 01.07.2012 Г.)

§ 54. (1) Създадената с този закон Главна дирекция "Национална полиция" е правоприемник на активите, пасивите, правата и задълженията на Главна дирекция "Криминална полиция" и на Главна дирекция "Охранителна полиция".
(2) Процесуалното представителство по висящи спорове на Главна дирекция "Криминална полиция" и Главна дирекция "Охранителна полиция" се осъществява от директора на Главна дирекция "Национална полиция".


§ 55. С влизането в сила на този закон заварените служебни и трудови правоотношения на държавните служители и лицата, работещи по трудово правоотношение в Главна дирекция "Криминална полиция" и в Главна дирекция "Охранителна полиция", се преобразуват съответно в служебни и трудови правоотношения на държавни служители и на лица, работещи по трудово правоотношение в Главна дирекция "Национална полиция".


§ 56. Издадените подзаконови нормативни актове преди влизането в сила на този закон се прилагат до издаването на съответните нови актове, доколкото не му противоречат.


§ 57. Стажът, придобит по Закона за държавния служител и по Кодекса на труда от служителите по § 64 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (ДВ, бр. 93 от 2009 г.), се зачита за работа при един и същ работодател, съответно орган по назначаване.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


§ 70. Законът влиза в сила от 1 юли 2012 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 47 ОТ 2012 Г.)

§ 5. Издадените до влизането в сила на този закон безсрочни разрешения за експлоатация на рекламни съоръжения остават валидни за срок до 5 години от датата на влизане в сила на този закон.


§ 6. (1) Неприключилите производства по подадените преди влизането в сила на този закон заявления/искания за издаване на разрешения за специално ползване на пътя чрез изграждане на крайпътни обслужващи комплекси и пътни връзки към тях в обхвата и в обслужващите зони на автомагистралите се приключват при условията, действали преди влизането в сила на този закон.
(2) Разрешения за експлоатация на крайпътни обслужващи комплекси в обхвата и в обслужващите зони на автомагистралите, за които до влизането в сила на този закон има издадени разрешения за специално ползване на пътя чрез изграждане на обекта и на пътна връзка към него, се издават при условията, действали преди влизането в сила на този закон.


§ 7. Министерският съвет приема измененията в наредбата по чл. 18, ал. 5 в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 53 ОТ 2012 Г., В СИЛА ОТ 13.07.2012 Г.)

§ 35. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник" с изключение на разпоредбите на:
1. член 10, ал. 3 и 6, чл. 11, ал. 1, чл. 19, ал. 5, чл. 38, ал. 4 и чл. 39, ал. 3, които влизат в сила две години след влизането в сила на закона;
2. член 33, ал. 4 и чл. 34, които влизат в сила от 1 януари 2013 г.;
3. член 49, ал. 8, която влиза в сила от 1 януари 2015 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ПУБЛИЧНИТЕ ФИНАНСИ

(ОБН. - ДВ, БР. 15 ОТ 2013 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2014 Г.)

§ 123. Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г. с изключение на § 115, който влиза в сила от 1 януари 2013 г., и § 18, § 114, § 120, § 121 и § 122, които влизат в сила от 1 февруари 2013 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

(ОБН. - ДВ, БР. 66 ОТ 2013 Г., В СИЛА ОТ 26.07.2013 Г.)

§ 56. В Закона за пътищата (обн., ДВ, бр. 26 от 2000 г.; изм., бр. 88 от 2000 г., бр. 111 от 2001 г., бр. 47 и 118 от 2002 г., бр. 9 и 112 от 2003 г., бр. 6 и 14 от 2004 г., бр. 88 и 104 от 2005 г., бр. 30, 36, 64, 102, 105 и 108 от 2006 г., бр. 59 от 2007 г., бр. 43 и 69 от 2008 г., бр. 12, 32, 41, 42, 75, 82 и 93 от 2009 г., бр. 87 от 2010 г., бр. 19, 39, 55 и 99 от 2011 г. и бр. 38, 44, 47 и 53 от 2012 г., бр. 15 от 2013 г.) се правят следните изменения:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. В останалите текстове на закона думите "Министерството на регионалното развитие и благоустройството", "министъра на регионалното развитие и благоустройството" и "министърът на регионалното развитие и благоустройството" се заменят съответно с "Министерството на регионалното развитие", "министъра на регионалното развитие" и "министърът на регионалното развитие".
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


§ 117. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Допълнителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 16 ОТ 2014 Г.)

§ 5. Този закон въвежда разпоредбите на чл. 1, параграф 2, чл. 7а от Директива 2011/76/EС на Европейския парламент и на Съвета от 27 септември 2011 г. за изменение на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури (ОВ, L 269/1 от 14 октомври 2011 г.).

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА

(ОБН. - ДВ, БР. 98 ОТ 2014 Г., В СИЛА ОТ 28.11.2014 Г.)

§ 56. В Закона за пътищата (обн., ДВ, бр. 26 от 2000 г.; изм., бр. 88 от 2000 г., бр. 111 от 2001 г., бр. 47 и 118 от 2002 г., бр. 9 и 112 от 2003 г., бр. 6 и 14 от 2004 г., бр. 88 и 104 от 2005 г., бр. 30, 36, 64, 102, 105 и 108 от 2006 г., бр. 59 от 2007 г., бр. 43 и 69 от 2008 г., бр. 12, 32, 41, 42, 75, 82 и 93 от 2009 г., бр. 87 от 2010 г., бр. 19, 39, 55 и 99 от 2011 г. и бр. 38, 44, 47 и 53 от 2012 г., бр. 15 и 66 от 2013 г., бр. 16 и 53 от 2014 г.) се правят следните изменения:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. В останалите текстове на закона думите "Министерството на регионалното развитие", "министъра на регионалното развитие" и "министърът на регионалното развитие" се заменят съответно с "Министерството на регионалното развитие и благоустройството", "министъра на регионалното развитие и благоустройството" и "министърът на регионалното развитие и благоустройството".
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .


§ 117. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 10 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 06.02.2015 Г.)

§ 2. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА НАЦИОНАЛНАТА СЛУЖБА ЗА ОХРАНА

Преходни и Заключителни разпоредби

(ОБН. - ДВ, БР. 61 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 01.11.2015 Г.)

§ 15. Законът влиза в сила от 1 ноември 2015 г.

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО

(ОБН. - ДВ, БР. 95 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2016 Г.)

§ 29. Законът влиза в сила от 1 януари 2016 г., с изключение на чл. 48 - 52, които влизат в сила от 1 януари 2017 г.

Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 101 ОТ 2015 Г., В СИЛА ОТ 22.12.2015 Г.)

§ 21. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА

(ОБН. - ДВ, БР. 30 ОТ 2016 Г., В СИЛА ОТ 15.04.2016 Г.)

§ 6. Прекратява се дейността на държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" от деня на влизане в сила на този закон.

§ 7. (1) Трудовите правоотношения със служителите на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" се уреждат при условията на чл. 328, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда, като разпоредбите на чл. 123 от Кодекса на труда не се прилагат.
(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството да предприеме съответните действия за заличаване на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" от търговския регистър и да прекрати договорите за управление на членовете на управителния съвет в срок до един месец от влизането в сила на този закон.
(3) Пълномощията на изпълнителния директор и на членовете на управителния съвет на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" се прекратяват от датата на вписването по ал. 2.

§ 8. Всички активи, пасиви, архивът и другите права и задължения на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" преминават към Агенция "Пътна инфраструктура".

§ 9. (1) Наличните средства на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" се възстановяват чрез трансфер по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
(2) Министърът на регионалното развитие и благоустройството да извърши промени по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по реда на чл. 112, ал. 3 от Закона за публичните финанси за сметка на неусвоената сума от предвидения за прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" трансфер за 2016 г.

§ 10. Министерският съвет да извърши по реда на чл. 79 и чл. 81, ал. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2016 г. произтичащите от прилагането на § 5, 6, 7 и 8 от този закон промени в показателите по чл. 22, ал. 1, раздел ІІ "РАЗХОДИ", т. 1.1 и ал. 3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2016 г.

§ 11. Наличната към деня на влизането в сила на този закон информация и документация в оригинал във връзка с обектите по отменения чл. 28б - автомагистрала "Хемус", автомагистрала "Струма" и автомагистрала "Черно море", както и други обекти и всички проекти, финансирани по Оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 и Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020, включително в електронен вид, се предават на оправомощени от председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" длъжностни лица в срок до един месец от влизането в сила на този закон.

§ 12. Агенция "Пътна инфраструктура" осигурява поддържането на актуална информация за хода на всички процедури, открити от прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти".

§ 13. В срок до един месец от влизането в сила на този закон упълномощени от изпълнителния директор на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" длъжностни лица предават на оправомощени от председателя на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" длъжностни лица всички преписки по заявления и открити процедури, свързани с обектите по отменения чл. 28б - автомагистрала "Хемус", автомагистрала "Струма" и автомагистрала "Черно море", които не са приключили. След предаването на преписките процедурите, започнали до влизането в сила на този закон, се довършват от Агенция "Пътна инфраструктура".

§ 14. Дължимите към момента на влизане в сила на този закон плащания се администрират от Агенция "Пътна инфраструктура".

§ 15. Имотите - държавна собственост, и движимите вещи на прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" се ползват от Агенция "Пътна инфраструктура" за изпълнение на функциите на агенцията до предоставянето им при условията и по реда на Закона за държавната собственост.

§ 16. Ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 и ръководителят на Управляващия орган на Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 - 2020", и председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" - ръководител на бенефициента, подписват споразумение за изпълнението на проектите, финансирани от Оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 и Оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 - 2020", Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз, по които бенефициент е прекратеното държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти".

§ 17. Образуваните, но неприключили до влизането в сила на този закон административни и съдебни производства във връзка с обектите по отменения чл. 28б се довършват от Агенция "Пътна инфраструктура".

§ 18. Разходите по прекратяването на дейността на държавно предприятие Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти", включително за обезщетенията по Кодекса на труда, са за сметка на бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

§ 19. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник".

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ

(ОБН. - ДВ, БР. 75 ОТ 2016 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2016 Г.)

§ 19. Законът влиза в сила от 1 януари 2016 г., с изключение на:
1. параграф 13, ал. 2, т. 2, който влиза в сила от 1-во число на месеца, следващ датата на обнародването му в "Държавен вестник";
2. параграфи 2, 8, 9, 10, 17 и 18, които влизат в сила от датата на обнародването му в "Държавен вестник".

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Приложение № 1 към чл. 10, ал. 1, т. 1

(Ново - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2014 г.)


Максимални размери на таксите за ползване на инфраструктура в евро, включително административните разходи
1. Годишни
            Максимум     Минимум
            три оси           четири оси
ЕВРО 0          1 332   2 233
ЕВРО I           1 158   1 933
ЕВРО II         1 008   1 681
ЕВРО III        876      1 461
ЕВРО IV и по-малко                        
замърсяващи             797      1 329

2. (изм. - ДВ, бр. 16 от 2014 г.) Таксите за ползване на инфраструктурата от пътните превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2 са пропорционални на продължителността на ползване и имат валидност за ден, седмица, месец или година. Месечният размер не надвишава 10 на сто от годишния размер, седмичният размер не надвишава 5 на сто от годишния размер, а дневният размер не надвишава 2 на сто от годишния размер.
3. Максималната дневна такса за ползване на пътната инфраструктура от пътни превозни средства по чл. 10а, ал. 7, т. 1 и 2 е 11 евро.


[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]
Приложение № 2 към § 1, т. 19

(Ново - ДВ, бр. 43 от 2008 г.)


Екологични категории на моторните превозни
средства

Превозно средство ЕВРО 0
Маса на          Маса на          Маса на
въглеродния въглеводородите      азотните
оксид (HC), g/kWh   оксиди
(СО), g/kWh               (NOx), g/kWh
12,3     2,6       15,8

Превозно средство ЕВРО I и II
            Маса на          Маса на          Маса на          Маса на
            въгле-             въгле-             азот-    прахо-
            родния           водо-   ните    вите
            оксид родите            оксиди           частици
            (СО),   (HC),   (NОx),            (РТ),
            g/kWh             g/kWh             g/kWh             g/kWh
ПС                                           
"ЕВРО I"        4,9       1,23     9,0       0,4 (1)
ПС                                           
"ЕВРО II"      4,0       1,1       7,0       0,15

(1) Коефициент 1,7 се прилага към емисионните ограничения на прахови частици при двигатели с мощност 85 kW или по-малка
Превозни средства "ЕВРО III" / "ЕВРО IV"/ "ЕВРО V"/ "EEV"
Специфичната маса на въглеродния оксид, общата маса на въглеводородите, азотните оксиди и праховите частици, определени чрез ESC тест, и непрозрачността на отработилия газ, определена с ELR тест, не трябва да превишават следните стойности: (1)
            Маса   Маса   Маса   Маса   Отра-
            на въг-            на въг-            на азот-          на пра-           ботен
            лерод-             лево-   ните    ховите            газ, m-1
            ния      доро-   оксиди           части-              
            оксид ите      (NOx),            ци        
            (СО),   (HC),   g/kWh             (РТ),     
            g/kWh             g/kWh                         g/kWh              
ЕВРО                                                              
III       2,1       0,66     5,0       0,10(2)            0,8
ЕВРО                                                              
IV       1,5       0,46     3,5       0,02     0,5
ЕВРО                                                              
V         1,5       0,46     2,0       0,02     0,5
EEV    1,5       0,25     2,0       0,02     0,15

(1) Един цикъл на изпитване се състои от последователност от точки, определени при изпитването, като всяка точка се определя на основание на скорост и въртящ момент, когато двигателят е в установен режим на работа (ESC изпитване) или при неустановени работни условия (ЕТС и ELR изпитвания).
(2) 0,13 за двигатели с работен обем на цилиндъра, по-малък от 0,7 dm3, и номиналната честота на въртене надвишава 3000 min-1.


Релевантни актове от Европейското законодателство

ДИРЕКТИВА 2011/76/ЕС НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 27 септември 2011 година за изменение на Директива 1999/62/ЕО относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури (текст от значение за ЕИП)
ДИРЕКТИВА 2008/96/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 19 ноември 2008 година относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури
ДИРЕКТИВА 2004/52/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 29 април 2004 година за оперативната съвместимост на електронни системи за пътно таксуване в Общността
ДИРЕКТИВА 1999/62/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА от 17 юни 1999 година относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури
РЕГЛАМЕНТ № 2598/70 НА КОМИСИЯТА от 18 декември 1970 година относно определяне на позициите, които да се включат по различните рубрики в счетоводните форми, показани в приложение I към Регламент (ЕИО) № 1108/70 на Съвета от 4 юни 1970 година
РЕГЛАМЕНТ (ЕИО) № 1108/70 НА СЪВЕТА от 4 юни 1970 година относно въвеждане на счетоводна система за разходи по инфраструктурата във връзка с железопътния, автомобилния и вътрешноводен транспорт
РЕШЕНИЕ № 1692/96/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА от 23 юли 1996 година относно общностните насоки на за изграждане на трансевропейска транспортна мрежа (отм.)
Купих си запорирана кола. Кого да търся?
26.09.2016
Данъчен кредит – при какви условия?
26.09.2016
Форум




































































































































































































Няма коментари:

Публикуване на коментар